Ердоган успя да обкръжи Турция със съюзници

| от |

На 10 август се проведоха първите в историята на Турция преки избори за президент, от 1923 г. той е избиран от парламента. Победител стана настоящият премиер Реджеп Ердоган, с 52% от гласовете, при избирателна активност от 73%.

Ердоган изреварва с почти 14% най-близкия си съперник – Екмеледин Ихсаноглу.

Реджеп Ердоган е харизматичен лидер, произлязъл от бедно семейство. Той е роден през 1954 г., баща тогава му работи в бреговата охрана на Черноморското крайбрежие. Когато бил на 13 години, семейството се премества в Истанбул. Баща му решил да даде добро образование на децата си.

Ердоган-син работи усилено, и политическата му кариера тръгва нагоре през 1994 г. Той става кмет на Истанбул, и дори критиците му признават, че той е свършил много работа на поста си.

Повечето хора смятат, че Ердоган не e корумпиран, за разлика от редица турски политици. Нейните корени и привързаността му към ислямските ценности също импонират на мнозинството на турските мюсюлмани.

Европейците го наричат ​​консервативен и прозападен. Ердоган никога не е настоявал за излизане на Турция от НАТО, и винаги казва, че членството на страната в ЕС е необходима и полезна стъпка.

Това е ярък политик с големи възможности и интересно бъдеще, – смята българският експерт, бивш министър на външните работи на страната и нейния бивш военен аташе в Сирия Родион Попов. Ердоган успя да обкръжи Турция с надеждни партньори и съюзници, коeто несъмнено прави кариерата му успешна – ​​убеден e политологът:

– Мисля, че победният ход на този изключителен политик и държавник няма спиране. Той непрекъснато печели победи и се движи напред и нагоре. Той е пример за подражание и в дипломатическите школи трябва да изучават неговия опит на държавник. Той показа, как може да се развива Турция, която десетки години стои в предверието на Европа, но тя не страда от това, а просперира.

Турция показа на всички, какво може да донесе за една мощна държава стратегическото партниране с Русия. Показа го и на нас, защото до този момент не можем да намерим верния тон между нашия национален интерес и цивилизационния избор.

Голямо уважение предизвиква неговата работа по кюрдския въпрос, който с негово съдействие се решава активно за целия регион на четирите държави, които са си поделили Кюрдистан. Той даде пример, как се решават и въпросите със Сирия, като успя още при Асад-баща да реши проблема със спиране на подкрепата на кюрдската въоръжена съпротива, която Дамаск оказваше на Орджалан.

Разбира се, той има и свои грешки. Примерът за това е неговото изказване за Косово, което той нарече – Турция.

Аз вярвам, че той ще успее да изпълни с ново съдържание президентската институция в Турция, да я направи по-ефективна. Тук се сещам за напъните за някои наши хора да направят България президентска република, което, според мен не е чак толкова лошо за преходния период, който при нас продължи твърде много.

Обаче не вярвам, че в отношенията между Турция и България нещо може да се промени драстично. Традиционно добрите отношения на по-силния към по-слабия ще останат. Турция, представлявана от Ердоган, се отнася «бащински» към грешките България. Сигурен, че нашите отношения ще продължат да се развиват толкова успешно, ако следваме неговия пример и се поучим, като ще видим какво губим от влошаването на отношенията с Русия и от наложените срещу нея санкции.

Политиката на Ердоган напоследък е изключително сбалансирана. Той почти гениално намери равновесието между проислямистките и светските тенденции в голяма част от турското население, представлявани от армията и някои други кръгове. Този баланс несъмненно носи относително вътрешно спокойствие на Турция. Той не допусна да се случат никакви «арабски пролети». Достатъчно е да споменем, че от десетте държави, с които той граничи, девет са били почти в състояние на война. Сега той заобиколи Турция с десет приятелски настроени държави, – каза накрая Родион Попов.
Гласът на Русия