Еconomist: Kошмар за всички

| от |

Под заглавие „Кошмар за всички“ британското списание „Икономист“ помества статия за проблема, който България изпитва с наплива на бежанци от Сирия.

Този наплив „завари правителството неподготвено. Сега то бърза да построи нови центрове за настаняване и да подобри окаяното състояние на вече съществуващите. То поиска финансова помощ от ЕС, Червения кръст и други международни организации“, отбелязва „Икономист“.

Правителството започна също изграждането на спорна 33-километрова ограда в планинския регион на Елхово, в близост до границата с Турция, където преминават 85 на сто от нелегалните имигранти.

Властите твърдят, че идеята на тази инсталация, която ще струва 3 милиона евро, е да пренасочва бежанците към контролно-пропускателните пунктове.

Според Върховния комисариат на ООН за бежанците обаче такива мерки са вредни, тъй като биха подтикнали хората към по-опасни начини да пресекат границата и да станат още по-зависими от каналджиите, отбелязва „Икономист“.

1

Списанието припомня, че миналата година Гърция е построила 10,5 километрова ограда с бодлива тел по границата си с Турция, което е накарало каналджиите да се преориентират и да прекарват хора в България.

Телената ограда е само една от многото мерки, предприети от правителството през последните седмици, което е сигнал, че то заема по-твърда позиция към нелегалната имиграция, отбелязва „Икономист“.

Министерството на вътрешните работи изпрати няколко хиляди полицаи да патрулират по българо-турската граница и планира да построи „центрове за настаняване от затворен тип“ – евфемизъм за затвори за имигранти. През изминалите седмици България върна стотици хиляди нелегални имигранти, идващи от Сирия.

Бежанската вълна разпали ксенофобия в едно традиционно толерантно общество, коментира „Икономист“ и описва случаите с пребития български мюсюлманин, погрешка взет за сириец, занамушканата с нож продавачка в центъра на София и за последвалия арест на нелегален имигрант от алжирски произход и протести на националисти.

Изданието отбелязва, че крайнодесните партии са в подем и припомня проучване на Алфа Рисърч, според което 83% от българите възприемат притока на бежанци като риск за националната сигурност.

„Подкрепата за ултранационалистическата партия „Атака“, която има 23 депутати в парламента, се е удвоила през последните два месеца. А на 9 ноември беше учредена нова националистическа партия, която обеща „да прочисти страната от тази измет, имигрантите“, пише в заключение „Икономист“.

 
 
Коментарите са изключени за Еconomist: Kошмар за всички