Движението за спасяване на 18-метров участък от Берлинската стена набира популярност

| от |

Четвърт век след падането на Берлинската стена в Германия расте чувството, че трябва да бъдат съхранени последните останки от това историческо съоръжение, бивш символ на Студената война, пише Франс прес.

На южния бряг на Шпрее, реката, която преминава през Берлин, все още стои 18-метров участък от Стената, покрит с графити, силно осветен и настръхнал от бариери, опасани с бодлива тел. На няколко крачки оттам е бункерът, подслонявал 3 от 26-те поста на източногерманската брегова охрана, откъдето тя стреляше по бегълците, опитали се да преминат с плуване от другата страна на реката.

Като във филм за Джеймс Бонд, в тази зловеща кула все още стои спешен телефон от 60-те години, мухлясали спасителни жилетки висят на стената.

Това уникално място е свидетелство за епоха, в която Източна Германия беше готова да застреля собствените си граждани, опитали се да намерят свобода на запад. След десетки години разруха, съседната „Кьопеникер Щрасе“ днес е станала апетитно място, на което инвеститорите планират да построят луксозни сгради с изглед към реката. Управата на Берлин не крие намеренията си да разчисти района с цел изграждането на велосипедна алея и път.

Проектът накара 56-годишния културовед Еберхард Елферт да основе групата за натиск, наречена „Луизе Норд“ (по името на предвоенния квартал Луизенщат), чиято цел е да бъдат запазени останките от Стената.

Случаят напомня за битката около прочутата галерия Ист Сайд, най-дългият запазен участък от Стената, изцяло покрит с рисунки на художници. През 2013 проект, застрашаващ част от галерията, предизвика широка мобилизация на видни личности от цял свят, между които и американската звезда Дейвид Хаселхоф, инициатор на историческия концерт от декември 1989, за сцена на който послужи падащата Стена.

С БТА

 
 
Коментарите са изключени за Движението за спасяване на 18-метров участък от Берлинската стена набира популярност