Децифровизация: два канала по-малко от май, СЕМ и bTV в лют спор

| от |

По-малко от година след старта на цифровизацията у нас, в момента се наблюдава процес на децифровизация шегуват се с горчива нотка експерти в бранша.

thumbnail-69857_0001

Преди старта на цифровизацията bTV Media Group получи цифрови лицензи за 5 свои програми : политематичният канал bTV, спортната РИНГ БГ, дамският канал bTV Lady, бившата PRO.BG, ребрандирана като bTV Action и нестартиралият все още проект Novella. Последните две така и не бяха качени на мултиплексите, а в началото на месеца от bTV Media Group поискаха от СЕМ да бъдат свалени и каналите РИНГ БГ и bTV Lady.

Решението за сваляне на двата канала от мултиплекса бе пълна изненада за Съвета за електронни медии, КРС (Комисия за регулиране на съобщенията) и за оператора на мултиплекса „НУРТС Диджитал“. На среща в СЕМ изпълнителният директор на bTV Павел Станчев е посочил, че решението е взето от Надзорния и Управителния съвет на bTV Мedia Group и нейните собственици и отразява стратегическите намерения на компанията. Новото ръководство очевидно е преценило, че няма нужда от два нишови канала с ефирно покритие. Като подобен пример в световната практика Станчев е дал разпространението на каналите от групата на „Дискавъри“.

maria-stoyanova

„Трудно ми е да приема такова развитие. От една страна, разбирам аргументите на bTV Media Group. От друга страна, за мен е важна и цялостната картина – какво се случва от медийна и обществена гледна точка“, коментира пред Offnews членът на СЕМ Мария Стоянова. По думите ѝ, заради пропуски на законодателя още от зората на процеса на цифровизация, е възможно у нас да се получи прецедент. „Навсякъде в Европа цифровизацията е огромен успех, а тук виждаме отказ от цифров лиценз“, посочи Стоянова.

bTV Media Group, ще атакува мълчаливия отказ на Съвета за електронни медии (СЕМ) за прекратяване на лицензите на bTV Lady и Ring.bg за цифрово излъчване пред Върховния административен съд на България.

„СЕМ няма никакво законово основание да отказва произнасяне по искането на bTV Media Group. Това потвърди самият председател на СЕМ по време на последното заседание на органа по цифрова телевизия“, се казва в прессъобщение на медийната група.

Според медийната група от СЕМ предприемат опити за създаване на внушения, че, възползвайки се от даденото по закон право на отказ от лицензи, компанията застрашава обществения интерес и процес по цифровизация. Тези опити са „необосновани и противоречат на законовите и пазарните принципи“.

Според групата съществува безспорно доказателство за обществения ангажимент на bTV Media Group и той е запазването на цифровото излъчване на основния канал bTV. Програмата му е съобразена с всички потребности за висока информираност и развлекателност, допълват от там.

„Изкуствено създаденото противопоставяне на обществен срещу бизнес интерес противоречи на принципите на пазарната икономика. Това, което обществото очаква от регулаторните органи, е да гарантират правото на свободен избор“, се казва още в становището на медийната група.

btv_12972

Тази реакция на медийната група е породена от решението на СЕМ от четвъртък да прекрати лицензите на телевизиите едва след следващото заседание на Управителния комитет – Орган по цифровата телевизия, което ще се състои в средата на май. Освен това вчера СЕМ отправи призив към всички участници и институции в процеса по цифровизацията за „спешни, активни и ангажирани действия за осигуряване на нейната ефективна реализация“. Повод за това според органа са и заявленията на bTV Media Group за предсрочно прекратяване на два цифрови индивидуални лиценза.

В публикуваната позиция на СЕМ се казва:

Съветът за електронни медии (СЕМ) изразява своята загриженост за бъдещето на цифровизацията в България и призовава всички участници и институции в процеса за спешни, активни и ангажирани действия за осигуряване на нейната ефективна реализация. Повод за това са и заявленията на БТВ МЕДИА ГРУП ЕАД за предсрочно прекратяване на две цифрови индивидуални лицензии. Като следва принципите за публичност и прозрачност при осъществяване на дейността си, Съветът като израз на своята загриженост за бъдещето на цифровизацията в България призовава всички участници в процеса за неотложни действия за преодоляване на натрупалите се проблеми.

Съветът в рамките на своите правомощия, считано от 2009 г. до сега, активно участва в реализиране на прехода от наземно аналогово към цифрово радиоразпръскване на телевизионни сигнали. Той е изпълнил всички свои правомощия за гарантиране старта на цифровизацията. Регулаторът е провел и предвидените от закона процедури за издаване на цифрови лицензии, като вследствие на тези производства 22 доставчици могат да създават и предоставят за разпространение от мултиплекс оператор 31 програми. Предвиденият от законодателя по-лек режим за издаване на цифрови лицензии допринесе за бързо финализиране на процедурите с цел осигуряване на цифровизацията в съдържателно отношение, така че да бъде защитен интересът на аудиторията за достъп на разнообразно програмно съдържание. Същевременно обаче при 18 позиции за цифрово разпространение, налични в момента в мултиплексите, са усвоени само 11. Този факт говори за сериозни трудности, които в крайна сметка са в ущърб на зрителя.

СЕМ намира, че процесът на цифровизация и неговият модел се нуждаят от спешна промяна на базата на задълбочен анализ. В тази връзка, както и предвид големия обществен интерес, СЕМ ще изпълни правомощията си, свързани с прекратяване на цифровите лицензии на БТВ МЕДИА ГРУП ЕАД, без повече отлагания, непосредствено след провеждането на заседанието на Управителния комитет (УК) – Орган по цифровата телевизия на 15 май 2014 г., на което ще се представят и обсъдят предложения за успешното продължаване на процеса по цифрово разпространение на телевизионно съдържание.

Какво следва?

Представител на мултиплекс оператора „НУРТС България“ поиска държавата да изкупи бизнеса им, който е стратегически и няма как да не се развива. Това стана на заседание на органа по цифровизацията по-рано този месец. От представители на телевизиите се чу и друг вариант – таксите, които те плащат на мултиплексите, да бъдат субсидирани от държавата, например с европейски средства. Предстои членовете на органа (телевизии, КРС, СЕМ, мултиплекси, министерство на транспорта и др.) да внесат още предложения за това как виждат бъдещето на цифровата телевизия у нас.