Десет най-впечатляващи държавни фалитa

| от |

През новата история много страни трябваше да обявят фалит. Причините за това са различни, а също и последствията. Това са десетте най-впечатляващи държавни фалити в последните 100 години.
1918. Съветския съюз

След Октомврийската революция новосъздадения Съветски съюз обяви фалит. Причината е, че под ръководството на Ленин правителството отказа да плати дълговете, които оставиха руските царе, които след революцията живеят в чужбина. С фалита на Русия основно бяха засегнати поръчителите във Франция. Русия върна тези дългове през 90-те години на 20 век, след разпадането на Съветския съюз.

1923. Германия

200 милиарда марки за един хляб! През 1923 година германците отиваха в магазините за хранителни продукти с кошници пълни с пари. Този спад в стойността на валутата е един от най-екстремните за която и да е индустриална нация. Стойността на валутата спада почти всеки час. Тази хиперинфлация е следствие от Първата световна война и многото заеми. Този опит и шок влияе на по-късните немски поколения.

pechatnica

1933. Нюфаундленд

Нюфаундленд е един от малобройните примери, които показват, че фалитът на една държава същевременно може да означава и нейния край. Именно днешната канадска провинция Нюфаундленд, някога е самостоятелна държава в рамките на Британската империя. След фалита през 1933 година тази страна губи своята независимост и оттогава се намира в рамките на Канада.

1945 Германия

След Втората световна война, нищо вече не е както преди-Германия напълно фалира. Три години след войната, стойността на валутата продължава да се обезценява, тъй като промишлеността и селското стопанство не функционират. Същевременно в обръщение са „повече пари“. Икономическият растеж започва през 1948г. с реформа на валутата и въвеждане на три зони в страната-руска, американска и британска.

1971. САЩ

Това, което през 70-те години се случи в САЩ, днес е известно като „Никсънов шок“. Тогавашният президент на страната, Ричард Никсън, за една нощ се отказа от така наречения „Златен стандарт“, т.е., взема решение доларът вече да няма златно покритие. С това той всъщност обявява фалит на страната.

1998. Русия

Заради спада на цените на петрола през 1998. пада и стойността на руската рубла. Икономически погледнато, на големият брат не му върви още от разпадането на Съветския съюз. Русия все повече задлъжнява и дългът се оценява на 140 милиарда долара. Това е твърде много и Русия вече не е в състояние да погасява дълговете си и обявява фалит. Тази криза на рублата иначе бе беше петият фалит на най-голямата държава в света.

bankomat

2002. Аржентина

Настоящата криза може да събуди у много аржентинци неприятни спомени от 2002 година. Тогава колабира финансовата система след което държавата стана платежно неспособна. Следствието е хаос: национални стачки, конфликти с полицията, грабежи на супермаркети и банки. Средната класа загуби по-голямата част от спестяванията си.

2008. Исландия

По време на финансовата криза правителството на Исландия се опита да спаси страната и банките преминаха в ръцете на държавата. Но тази стъпка е извършена твърде късно. Исландия вече не можеше да погасява дълговете си и де факто фалира. Официално тази страна обаче не обяви банкрут, защото на помощ се притече Международният валутен фонд.

2010. Гърция

Дълговата криза в Гърция от години е на дневен ред в ЕС. От началото на кризата южната ни съседка в последния момент, след поредица от нощни заседания в Брюксел, успяваше да избегне фалит. Кризата в Гърция обаче има големи последици, почти всеки четвърти грък е безработен, всеки втори под 25 години е безработен.

2012. Белиз

Само 23 милиона долара бяха достатъчни, за да принудят Белиз да обяви несъстоятелност. Тази малка държава в Централна Америка имаше твърде много валутни дългове и вече не беше в състояние да изплаща лихвите на САЩ и обяви фалит.

По DW

 
 
Коментарите са изключени за Десет най-впечатляващи държавни фалитa