Давутоглу – архитект на самоуверена, но противоречива външна политика

| от |

Външният министър Ахмет Давутоглу, който ще бъде следващият премиер на Турция, е верен съюзник на бъдещия президент Реджеп Тайип Ердоган и главен архитект на самоуверена, но все по-противоречива външна политика.

Давутоглу беше номиниран от управляващата Партия на свободата и развитието за единствения й кандидат за нов лидер и премиер на мястото на Ердоган. Той ще встъпи в длъжност на 28 август. Давутоглу ще бъде едва третият премиер, откакто ПСР дойде на власт през 2002 г. след отиващия си президент Абдула Гюл и Ердоган, който беше премиер от 2003 г.

Меките маниери и усмихнато изражение на Давутоглу противоречат на способностите му на твърд преговарящ и човек със стратегическо мислене, който беше с централна роля в правителството, откакто Ердоган дойде на власт за първи път. Неговата външна политика определи Анкара като регионална сила, но 55-годишният Давутоглу беше остро критикуван в последните месеци заради нарастващата дипломатическа изолация на Турция.

След академична кариера като преподавател по международни отношения Давутоглу стана един от главните съветници на Ердоган през 2003 г., годината в която той стана премиер. Давутоглу беше издигнат във външен министър през 2009 г. и оттогава определя турската политика по редица кризи, избухнали след Арабската пролет, включително сирийския конфликт.

Нула проблеми

Окуражен от Ердоган, който винаги се е стремял Турция да се превърне в световна сила, Давутоглу търсеше водеща роля на страната като посредник в конфликтите в Близкия Изток. Тази нова политика не винаги беше приветствана и предизвика обвинения, че правителството окуражава „неоосманизъм“ и дори „панислямизъм“ в стремежа си за възстановяване на турското влияние в цялата бивша Османска империя.

Той беше определен от списание „Форин полиси“ за един от „100-те най-големи световни мислители на 2010 г.“ заради препозиционирането на Турция като централна страна и отхвърлянето на клишетата след Студената война за страната като мост между Изтока и Запада. Той отхвърли обвиненията, че страната, която е член на НАТО и кандидат за членство в ЕС, се отдалечава от Запада, като настояваше за интегрирана външна политика.

„Турция не може да приоретизира отношенията си с Изтока или Запада“, каза веднъж Давутоглу. Той защитаваше политика на „нула проблеми“ със съседните страни и положи усилия за преодоляване на пропастта с Армения, с която Турция няма дипломатически отношения. Но Арабската пролет разби тази политика, като остави Турция с множество проблеми със съседите.

Отношенията с Египет се обтегнаха след подкрепата на Анкара за сваления ислямистки президент Мохамед Морси, а споровете с Израел достигнаха нови висоти в резултат на атаките срещу Газа. Това прави немислимо сближаването в средносрочен план. Сега Турция няма посланици в три ключови държави в региона – Египет, Израел и Сирия. Заради безпокойството на Запада от авторитарните тенденции в Турция отношенията със САЩ охладняха, а импулсът към евентуално членство в ЕС беше изгубен.

„Стратегически дълбини“

Дори Давутоглу, който е ревностен мюсюлманин, понякога сваляше усмивката си, за да прави изявления, напомнящи избухванията на самия Ердоган. „Очевидно някои искат от нас да бъдем безпристрастни! Някои също така искат да стоим настрана от „тресавището“ в Близкия Изток. За нас това, което те наричат тресавище, е центърът на свещеното откровение!“, каза Давутоглу в пламенна реч по време на Рамадана през юли.

Давутоглу, който говори перфектно английски, немски и арабски, е роден в Коня, най-консервативната в религиозно отношение провинция и бастион на управляващата ПСР. Той е женен с четири деца и посвещава време на семейството си извън работата, въпреки че също така споделя страстта на Ердоган към футбола.

„Много обичаме да караме кола. Ахмет Бей шофира сам. Пеем песни с децата“, каза в интервю през 2011 г. съпругата му Саре, която е лекарка. „Мога да кажа, че единственото нещо, което той обича да прави, е да отваря кутии с книги и да ги подрежда“, допълни тя.

Давутоглу е публикувал книги по международната политика. Визията му за Турция е обобщена в книгата му „Стратегическата дълбочина“, смятана за ключов теоретичен труд за турската външна политика. /АФП

 
 
Коментарите са изключени за Давутоглу – архитект на самоуверена, но противоречива външна политика