Босна пламна, Сараево гори

| от |

За Chronicle.bg от Сараево : Elvira Jukic, Denis Dzidic / BIRN, Balkan Insight

След всенародното недоволство вчера, при което протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията, а правителствените сгради пламнаха, след десетките ранени и арестувани, босненските политици казаха, че разбират нещастието на обикновените босненци. Те заявиха, че симпатизират на икономическите неволи на хората, но осъдиха насилието : драматичните сцени на изгаряне на правителствени сгради, което принуди полицията с помощта на сълзотворен газ, водни оръдия и гумени куршуми да разпръсне хиляди гневни протестиращи от цялата страна в петък.

morning after protests 1

Хората демонстрираха в повече от 30 града в трети пореден ден, с най-значителни сблъсъци в столицата Сараево, която бе обхваната от облаци от тъмен дим и сълзотворен газ, след като протестиращи подпалиха президентството, сградата на кантоналното правителството и държавния архив.

Болницата в Сараево съобщи, че най-малко сто души са постъпили за лечение в петък, повечето от които полицаи, трима са тежко ранените.

Кантоналните правителствени сгради бяха подпалени в Мостар, Зеница и Тузла, където протестите срещу безработицата, корумпираните приватизации и тежкото икономическо положение в страната започнаха в сряда, на митинги, водени от работниците в няколко големи заводи, които фалираха, след като бяха продадени от държавата.

Отряди от анти-терористични полицаи изтласкаха протестиращите и поеха контрола на улиците на Сараево в късния следобед и привечер в петък. Според източници от полицията, са били задържани близо 100 души – десетки в Сараево, 20 в Зеница, десет в Мостар и осем в Тузла.

„Едно гражданско цунами“

Водещи политици осъдиха насилието, но някои казват, че симпатизират на недоволството на хората в страната, с 27.5 на сто безработица, страдаща от икономическа стагнация и политическа корупция, и все още усещаща последиците от войната 1992-95.

Президентът на босненско-хърватската федерация, една от двете политически единици в Босна, Живко Будимир, заяви, че „политиците чуха гласа на народа силно и ясно, но насилието трябва да спре.“

Неговото осъждане на сблъсъците и опожаряването на правителствени сгради беше повторено от представителите на Социалдемократическата партия Златко Лагумджия, и Партията на демократичното действие, Бакир Изетбегович.

„Нещастието на хората – което е разбираемо – бе яхнато от групи с различни цели, повечето деструктивни… Ние заставаме зад действията на полицията и ги призоваваме да си вършат работата и да защитава безопасността на държавните структури“, каза Лагумджия.

Изетбегович настоя, че босненските граждани ще страдат най-много от разрушаването на правителствени сгради.

„Институции, от които хората се нуждаят, са били унищожени. Хората искат промени в правителството, когато са недоволни, но ако изгори една сграда с актове за раждане и други документи, вредят най-много на себе си“, каза той.

Друг официален представител на Социалдемократическа партия и настоящ федерален министър-председател Нермин Никшич заяви пред медиите, че „не би трябвало да е проблем“, ако бъде помолен да подаде оставка.

Босненският министър на сигурността Фахрудин Радончи – и председател на Алианса за по-добро бъдеще каза, че протестите са в резултат на неуспеха да се спре престъпната приватизация и корупцията.

Все още не е ясно дали протестите ще продължат и в следващите дни. Един от инициаторите на оригиналните протестите в Тузла, Алдин Сиранович, призова хората да се съберат в центъра на града и да помогнат на общинските власти в почистването на отломките и развалините.

В национален мащаб протестите са без прецедент в страната.

Безредиците се разпространиха в по-голямата босненско-хърватската част на Босна в петък, като хиляди хора се събраха по улиците на 32 града, въпреки че прераснаха в насилие само в големите градски райони.

В северния град Бихач, стотици протестиращи хвърляха камъни и изгориха коли пред правителството на кантона, докато в Мостар демонстранти изгориха сградата на местното самоуправление, както и седалищата на двете водещи босненски и хърватски политически партии, Партията на демократичното действие и Хърватският демократичен съюз.

Мирните протести се състояха Междувременно в Баня Лука в населената от сърби Република Сръбска, където около 300 души преминаха в шествие през центъра на града.

Министър-председателят на Република Сръбска Желка Цвиянович заяви, че подкрепя протестите.

„Аз съм в подкрепа на всеки упражняващ своето демократично право. Това, което аз не мога да подкрепя са опити да се прехвърлят проблемите на нефункциониращата федерация към Република Сръбска „.

В резултат на сблъсъците, кантоналните правителства в Тузла и Зеница подадоха оставка, както и Mарио Сулента, министър на вътрешните работи в Мостар.

Медиите съобщават междувременно, че сръбският вицепремиер Александър Вучич ще се срещне с босненските сръбски политически лидери Милорад Додик и Младен Босич в неделя, за да обсъди кризата в Босна и Херцеговина.

Върховният международен служител в страната, върховният представител Валентин Инцко, също осъди насилието и призова политиците сложат край на кризата.

Продължаваме да следим темата.

 
 
Коментарите са изключени за Босна пламна, Сараево гори