Битката за Украйна

| от |

Украйна, в която днес се провеждат предсрочни президентски избори, е друга. Тя се лиши от Крим, но пък е изпълнена с надежди за по-добро и европейско бъдеще, пише Дойче веле.

Наблюдателите, които е изпратила за изборите Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/, са хиляда – много повече от обикновено. От тяхната преценка ще зависи дали изборите ще бъдат признати международно. В петък руският президент Владимир Путин заяви, че ще уважи изборните резултати.

ukr

Не всички ще успеят да гласуват

Както споделя ръководителката на екипа наблюдатели от ОССЕ Тана де Зулета – те са разпределени из цялата страна, с изключение на Източна Украйна. „Имаме само три екипа постоянни наблюдатели в района на Донецк и други два край Луганск“, казва Зулета в разговор с Дойче веле. Поради съображения за сигурност, за самите избори няма да има представители на международната организация в източните райони, които бяха обявени от въоръжените проруски сепаратисти за „народни републики“.

„Гласуването в тези райони може да се окаже опасно начинание“, смята Зулета. От началото на май обстановката в тях се влошава все повече – има множество случаи на сплашване, а сепаратистите се опитват да унищожават изборната документация. Всичко това прилича на „систематичен опит за саботиране на изборите“, казва ръководителката на наблюдателската мисия. Във въпросните два района живеят около пет милиона украинци и е възможно над половината от имащите право на глас да бъдат възпрепятствани да участват в гласуването, допуска Зулета. В останалите райони на страната се очаква президентските избори да протекат „спокойно и нормално“, добавя представителката на ОССЕ.

„Шоколадовият крал“ е фаворит

Проруският украински президент Виктор Янукович избяга в Русия след продължилите няколко месеца масови протести на опозицията на Майдан, но продължава да се смята за легитимен президент на страната. Украинците обаче не го искат обратно, дори в Източна и Южна Украйна, смятани за крепост на Янукович. Над две трети от хората там вече не го смятат за легитимен президент, показва проучване на киевския Международен институт за социология.

Сега 35-те милиона украинци с право на глас са призовани да изберат неговия наследник, като за фаворит е сочен Петро Порошенко. Според последните социологически проучвания, 48-годишният украински милиардер може да спечели над 30 процента от гласовете на избирателите. Наричат го „шоколадовия крал“ заради притежаваните от него няколко фабрики за захарни изделия. Бизнесменът подкрепи протестното движение от Майдан и успя да убеди един от лидерите на опозицията – бившия световен шампион по бокс Витали Кличко – да оттегли кандидатурата си.

Порошенко обеща на украинците „нов живот“ – без корупция и пълен с благоденствие. Той е решен да отведе Украйна в ЕС и уверява, че до няколко години ще започне предприсъединителни преговори с Брюксел. Порошенко обаче смята също така да поддържа и добри отношения с Русия, а и да върне Крим на Украйна. Но засега не казва как смята да постигне това.

Конкуренцията за второто място

За почетното второ място на изборите се състезават бившата министър-председателка Юлия Тимошенко и Серхий Тихипко, бивш член на Партията на регионите на Янукович. В нагласите на избирателите Тимошенко води пред Тихипко, но остава далеч зад Порошенко.

Мнозина украинци я обвиняват за загубата на Крим и за напрежението в Източна Украйна, което личи както от допитванията, така и от настроенията на хората по улиците на Киев. „Тимошенко контролира сегашното правителство“, казва един 40-годишен мъж и припомня, че както преходният президент Турчинов, така и временният премиер Яценюк са от партията на Тимошенко. „Ако това правителство беше останало твърдо, нямаше да загубим Крим“, вярват много украинци.

Най-вероятно нито един от кандидатите няма да получи повече от 50 процента от гласовете още на първия тур и в такъв случай всичко ще се реши на балотажа, насрочен за 15 юни. Но тези избори няма да решат проблемите на Украйна, тъй като правителството има далеч по-голема власт от президента, а и иска да ореже още повече правомощията на държавния глава. Затова много наблюдатели в Киев очакват, че властовите отношения ще се изяснят окончателно едва след провеждането и на предсрочни парламентарни избори. Но за такива избори все още никой в Украйна не мисли.

 
 
Коментарите са изключени за Битката за Украйна

Повече информация Виж всички