Барби, като Дева Мария предизвика противоречиви реакции

| от |

Барби отново получи нова роля, но този път предизвика повече противоречия, отколкото когато и да било.

Аржентинският художници Марианела Перели и Пол Паолини превърнаха Барби и нейните приятели в религиозни символи. Те са създали 33 кукли, които са преоблечени, като Дева Мария, Исус и други светци. Куклите са част от изложбата, наречена „Барби, пластмасовата религия“ („Barbie, The Plastic Religion“), която ще бъде открита на 11 октомври.

Куклите са от различни религии, въпреки че най-много са християнските светци следвани от юдаизма, индуизма и будизма. Единствената религия, която отсъства е исляма.

Авторите обясняват на Facebook страницата си, че не възнамеряват да направят кукла с пророка Мохамед, защото освен, че е забранено да се представя неговия образ, изобщо няма негово изображение. Те също подчертават, че тяхната колекция е направена с цялото им уважение, а не за да обидят религиозните групи.

Религиите по света, обаче изобщо не са щастливи от предстоящата изложба. Италиански портал, пише: „Има разлика между провокация и лош вкус.“

Художниците публикуваха списък от 33 Барби фигури, сред които са Моисей, Мария Магдалена, Буда и Кали. Освен реакциите на вярващите, те очакват да бъдат атакувани и от Mattel, но засега компанията не се е обърнала.

Plastic-prophets-Barbies-become-religious-icons (2)

Перели и Пол Паолини имат просто обяснение за своята идея: „Ако Барби е лекарка, учителка, и полицайка, защо тогава да не може да бъде и Девата от Лухан?“Plastic-prophets-Barbies-become-religious-icons


„Мател Инк“ е най-голямата компания за играчки в целия свят. Тя прави годишен оборот от 5 млрд. долара. Създадена е през 1945 г. от Рут и Елиът Хандлер и Харолд „Мат“ Матсън в Южна Калифорния. „Мател“ започва производството си с рамки за снимки и аксесоари за куклени къщички. Днес 80 на сто от приходите на компанията идват от продажбите на легендарната кукла Барби, превърнала се в любима играчка на милиони деца по света.

 
 
Коментарите са изключени за Барби, като Дева Мария предизвика противоречиви реакции