Български фирми показаха, че очакват студентите от чужбина обратно вкъщи

| от |

Трябва да разбереш повече за Българския кариерен форум във Великобритания в три случая: ако си българин, който живее извън България; ако си българин, който живее в България или ако си чужденец, който обича България, колкото Оливър.

Защо ли? Ами „за да си свериш часовника,” да разбереш коя индустрия е най-отворена към нови кадри и за да се увериш, че в България винаги ще има място за теб.

10009492_10152283914069699_1114055987_n

Тази година форумът се проведе на 8ми и 9ти март в Лондон и Единбург и беше посетен от 250 студенти. Тодор Кръстев от Службата по трудови и социални въпроси към Българското посолство в Лондон е доволен от развитието на инициативата: „Миналата година на изложението в Лондон имаше 10 фирми. Сега не само в Лондон има 19 фирми, а и събитето се организира и в друга област на Великобритания – Шотландия.”

„Връщането е личен избор, но събития като това могат да го направят по-информиран и лесен. Част от фирмите споделят точно това – не очакват всички студенти да са готови тоно днес да се включат към екипа им, а искат да ги имат предвид, когато започнат да си търсят работа,” коментира още той.

Първото издание на кариерното изложение през октомври 2012 е било организирано основно от Министерството на труда и социалната политика в България. Студенти от London School of Economics, заедно с представители на неправителствените организации Обединени идеи за България и Тук-там решават да поемат водещата роля в планирането на тазгодишното събитие. Посолството също ги подкрепя.

Впечатление прави големият брой IT компании, които присъстват на изложението.

„В България търсенето на качествени IT кадри е много голямо, за това се насочваме и към чужбина,” коментира Марта Дронева от Komfo. Тя обясни, че често индустрията им е по-затворена за хора, завършили в чужбина, защото събития като това са практика в българските ВУЗ-ове. Така фирмите имат възможността да се запознаят от близо с кандидатите за работа при тях.

Голям интерес имаше и към неправителствените организациите Заедно в час, Тук-Там, Обединени идеи за България и Back2BG, които не спират да показват, че връзката от разстояние е възможна и може да се работи за България и от чужбина. Заедно в час набират нови учители до края на месец март, така че всеки, който иска да стане героят на цяло училище деца, все още има време да кандидатства!

1579790_10152283915264699_190916821_n

И след безспорно успешния Български кариерен форум във Великобритания, организаторите единодушно заключиха, че целта им не е била да мотивират всеки един студент в чужбина да се върне в България, а по-скоро да му дадат възможност да се информира и сам да прецени какви са плюсовете и минусите на варианта, който ще избере.

Ангел Игнатов, един от хората, които в последните месеци се трудиха упорито, за да може всичко това да се случи, обобщи: “Най-хубавото на форума беше това, че видяхме много млади хора, които наистина изглеждаха мотивирани да се върнат в България.”

… значи най-хубавото те първа предстои…

За Chronicle.bg от Лондон Юлия Кошаревска

 
 
Коментарите са изключени за Български фирми показаха, че очакват студентите от чужбина обратно вкъщи