Българският волейболен отбор за младежи до 23 години остана на 4-о място на Световното първенство, което се проведе в Бразилия. В малкия финал българите отстъпиха с 1:3 гейма (24:22,20:22, 25:27, 15:21) на състава на Русия. Световен шампион станаха домакините от Бразилия, които се наложиха над Сърбия с 3:2 (29:27, 15:21, 21:17, 19:21,15:13) и взеха първото си злато в тази възрастова група.2

Руснаците пречупиха българския състав с невероятна защита, като след края на срещата статистиката показа, че това е най-доброто представяне на отбор на блокада в цялото първенство- 25 точки.

България доминираше през по-голямата част от първия гейм, но малко преди края допусна срив и съперниците бяха пред обрат с 21:20 след точно изпълнение на Дмитрий Ковальов. Атака на Жани Желязков и блокада на Венцислав Рагин обаче обърнаха развоя на срещата до 24:22 за нашите.

Русия взе контрола във втория гейм от самото начало, което принуди нашия треньор Драган Иванов да взима ранен тайм-аут, за да поговори за концентрацията. Няколко грешки на руския състав позволиха на нашите да се държат прилично в гейма, но когато трябваше да се гради атака блокадата беше непреодолимо препятствие за българите. Богдан Гливенко сам направи 7 точки от блокада само в този сет за крайното 22:20 и 1:1 гейма.Проблемите за нашите в този елемент на играта продължиха и в третия сет, като руснаците имаха три точки аванс на техническиятайм-аут. След това обаче нашите се върнаха в срещата най-вече заради атаките на Жани Желязков и на капитана Николай Пенчев, ноусилията на двамата стигнаха само то 27:25 за противника. В четвъртата част балансът в българския отбор се разстрои напълно и Русия я взе с 21:15.

Богдан Гливенко беше най-резултатен в мача с 22 точки, а за България 17 направи Жани Желязков, 15 за Златан Йорданов.

Русия направи голямата разлика в мача с техните блокади. Те са по-високи от нас, което означава, че ни превъзхождаха физически. Отделно от това, нашият отбор далеч не е така опитен както руския. Мисля, че тези факти изиграха много важна роля за крайния резултат в мача, каза треньорът на България Драган Иванов

Този бронзов медал е много добра награда за нашия отбор. Имахме известни проблеми при
окомплектоването на състава, трима души трябваше да си останат у дома. Някои от нашите играчи вече могат да бъдат огледани и за мъжкия отбор след представянето си тук, коментира треньорът на Русия Сергей Шляпников

Във финалната среща Бразилия и Сърбия направиха истински спектакъл, като това се превърна и в най-резултатната и зрелищна среща в цялото първенство. Бразилците два пъти повеждаха, но опонетът им от Балканите на два пъти изравняваше. Сръбският капитан Александър Атанасиевич завърши мача с 25 точки, но това се оказа недостатъчно за крайния успех.

Коментарите са изключени за България на 4-о място на Световното първенство по волейбол за младежи до 23 години