Бъдещето на човечеството: война за водата

| от |

1298px-Victoriaf_lle

Дефицитът на питейната вода може да стане причина за нови въоръжени конфликти, твърдят учените. Днес недостигът на вода усещат приблизително 700 милиона души в 43 страни. До 2025 г. заради глобалните промени в климата и ръста на населението на планетата тази цифра ще надвиши три милиарда.

Според експертите основната опасност за бъдещи конфликти е неравномерното разпределение на водните ресурси. Минималната потребност от вода за едно денонощие за човека е 20 литра. Но около един милиард души на Земята могат да употребяват само 5 литра на ден. Най-остър е дефицитът на вода в Близкия Изток, Китай, Индия, Средна Азия и страните от Централна и Източна Африка.

За африканския континент достъпът до питейна вода е проблем на националната сигурност, казва специалистът по Изтока Марина Сапронова. Затова решението на Етиопия да построи язовир на Синия Нил предизвика рязкото недоволство на Египет. При това Етиопия строи в горното течение на Нил голяма ВЕЦ, която може да осигури енергия и на съседните държави. В Египет обаче се опасяват, че след изграждането на язовира той ще се лиши от една четвърт от водните си ресурси:

– За Египет проблемът е в това, че практически 98 процента от населението живее в долината на Нил. Съответно това не е за просто въпрос за осигуряване на прехраната, а е въпрос за промишленото производство, националната сигурност. Основният проблем е в това, че Нил, освен от Египет, се използва приблизително от още 10 държави на Централна и Източна Африка. И това са такива големи държави като Судан, Етиопия, Кения, Руанда, Уганда, Танзания. Общата численост на населението на тези държави към момента наброява над 300 милиона души. През последното десетилетие Судан и Етиопия започнаха бързо да се развиват и в икономически план – расте промишленото производство. Всичко това изисква увеличаване на потреблението на водата на Нил и увеличаване на електроенергията за увеличаването на тези промишлени мощности.

В Средна Азия вече няколко години продължава спорът между Узбекистан и Таджикистан заради река Вахш – приток на Амударя. Душанбе строи на Вахш Рогунската ВЕЦ. Ташкент рязко е против това, като се опасява от понижаване на оттичането на Амударя, което ще нанесе огромни щети на селското стопанство. Взаимните противоречия са стигнали толкова далеч, че практически е невъзможно да бъдат решени без международна намеса.

Според прогнози на учените след 50 години запасите с питейна вода в света ще намалеят с една трета, ако не и наполовина. Това не са само последствия от глобалните промени в климата на Земята, но и заради нерационалното, а понякога и варварско потребление на водата. Ако отношението на човечеството към този проблем не се промени, със сигурност няма да бъдат избегнати въоръжени конфликти заради водата, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Бъдещето на човечеството: война за водата