АФП: Визитата на Путин в Сърбия цели да затвърди руското влияние

| от |

Владимир Путин пристига в четвъртък в Белград на много символична визита, за да затвърди руското влияние и присъствие в сърцето на Европа, в Сърбия, страна кандидат за присъединване към ЕС, която се старае усърдно да не развали отношенията с традиционния си голям съюзник.

Изправен пред охлаждане на отношенията му с ЕС заради конфликта в Украйна, руският президент, който ще участва в церемониите по повод 70-годишнината от освобождаването на Белград, може да разчита на топъл прием в Сърбия, ценен приятел в Европа, който отказва да се присъедини към наложените на Москва санкции от Брюксел.

„Когато решихме да преговаряме с ЕС, не сме обсъждали санкции срещу Русия“, повтори този уикенд сръбският президент Томислав Николич в интервю. „Русия има много съюзници в света, но в Европа малцина са тези, които са готови да останат на страната на Путин. За сметка на това в Сърбия голямото мнозинство от гражданите има положително мнение за руския президент“, казва сръбският историк Чедомир Антич.

От началото на кризата в Украйна през ноември 2013 г. сръбската дипломация поддържа крехък баланс между спазването на задълженията си към ЕС, с който преговорите за присъединяване започнаха през януари, и запазването на добри отношения с Москва, която подкрепи Белград по редица чувствителни международни проблеми, в това число независимостта на бившата сръбска провинция Косово, която Русия не признава.

За Москва е важно сближаването на Сърбия с ЕС да не вреди на партньорството й с Белград и на руските интереси. „Основната цел на визитата в Сърбия е да подкрепи съществуващите връзки. Енергетиката ще бъде много важна тема“ в дневния ред на разговорите, казва Федор Лукиянов, главен редактор на списание „Русия в глобалната политика“.

Сърбия е една от страните по трасето на газопровода „Южен поток“, проект на стойност 16 милиарда евро, ръководен от руския газов и петролен гигант Газпром, който трябва да пренася от края на 2015 г. руски газ към Европа, заобикаляйки Украйна. Европейската комисия, която счита, че европейските правила за публичните пазари не са били спазени, най-вече относно достъпа на трети страни, издейства от България да спре работата, докато Сърбия ясно заяви, че работата на нейна територия продължава. Газпром е също така мажоритарен собственик на сръбската петролна компания НИС с 51% от дяловете.

Освен това Белград и Москва създадоха на летището в Ниш, Южна Сърбия, „Регионален център за извънредни ситуации“, където се намират руски самолети, готови да се намесят в региона по искане на засегнатите страни. В момент, когато Сърбия изпитва недостиг на средства, през януари 2013 г. Москва и Белград подписаха споразумение за кредит в размер на 800 милиона долара, предназначени за възстановяването на железопътната инфраструктура. След това, през април, Москва отпусна на своя съюзник друг заем на стойност 500 милиона долара, предназначен да му помогне да се справи с големия бюджетен дефицит.

Военен парад в Белград

За Белград визитата на руския президент е повод да отправи политически послания към Запада, счита политическият анализатор Миодраг Радоевич. В момент, когато Сърбия се готви да поеме председателството на ОССЕ през 2015 г., Белград „може да опита да се заяви като подходящо място за водене на разговори (между Русия и западните страни) по теми като Украйна, които не засягат непременно Сърбия“, допълва той.

Освен че ще разговаря със сръбските държавници Путин ще присъства и на голям военен парад, първия в сръбската столица от 1985 г. насам, който ще отбележи 70-годишнината от освобождаването на Белград от нацистката окупация. По този повод руският президент ще говори пред множеството. Над 3000 сръбски военни, както и бронетранспортьори и части на авиацията ще участват в парада. Специален гост, пристигащ от Русия, ще бъде пилотажната група „Стрижи“ на руските ВВС. /АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за АФП: Визитата на Путин в Сърбия цели да затвърди руското влияние