600 000 българи гласуват без да мислят

| от |

7.7 % от българските избиратели или 600 000 души гласуват без да мислят или четат. Това изчисли математическия колектив Якимов/Попиванов след анализ на резултатите от евровота.


1

Това е базисната стойност на ОЛИ-индекса, изведен от тях, като ОЛИ е част от основната компонента, която разглежда индекса, а именно количеството олигофрени, ходещи до урните на избори, без значение за коя партия гласуват, пише binar.bg

Извеждането на подобен индекс е провокирано от ефекта 15/15, за който обществото силно се развълнува. Кандидатът от листата на “Коалиция за България” под номер 15 Момчил Неков получи преференциален вот от 8.05%, което го изпрати на първо място. Така той изпревари лидера Сергей Станишев, а обяснението е, че хората са гласували и в квадратчето, и в кръгчето (за листа и преференция) с номера на коалицията според жребия на ЦИК – 15.

И без да мислят, те са се презастраховали, да не сгрешат. Якимов/Попиванов обаче са установили, че това явление не засяга само левите избиратели, като броят ОЛИ-та е разпределен равномерно в партийната палитра.

Много се изписа за т. нар. ефект 15/15. Обяснява се гръмогласно, че избирателите на БСП са неграмотни, че купеният вот е много и други подобни.

Факт е, че номинално със своите 34 000 гласа за 15/15 БСП е безспорен лидер в класацията. Разглеждайки внимателно резултатите на всички партии с номера от 1 до 17 (17 е и максималният брой на кандидатите в листите – т.е. ефектът е възможен само в този диапазон на бюлетината), обаче не можем да не забележим, че кандидатът под номер, съответстващ на номера на партията в избирателната бюлетина получава несъразмерно голям преференциален вот. Числата са толкова невероятни, че от гледна точка на статистиката няма съмнение, че това може да е случайност.

Напротив от теорията знаем, че ако имаме повтарящо се явление, то това е закономерност.

Тук ще се опитаме да изведем един индекс, който сме нарекли ОЛИ-индекс. Това е индекса на хората в България, които са неграмотни, нечетящи, нежелаещи да четат и да се информират, абе с една дума на улицатa ги наричат „олигофрени”.

Изчисляваме сбора на всички гласували за партии X (X е диапазона от 1 до 17), които задължително имат листа дълга X. След това изчисляваме общия сбор на гласувалите по метода X/X (15/15 да кажем). Съотношението X/X спрямо X e базата, спрямо която изчисляваме 1, т.е. ОЛИ-индекса =1. Чрез това вече ще можем да сметнем количеството ОЛИ съотнесено към всяка една от партиите под номера от 1 до 17.

Общ брой избиратели, гласували за партиите X ( X е диапазона от 1 до 17) : 815 234

Общ брой избиратели, гласували по метода X/X: 62 718

Съотношение X/X спрямо X или базисна стойност на ОЛИ-индекса: 7,69% или със закръгляне 7,7%

Базисна стойност на ОЛИ-индекса: 1=7,7%

След като получихме базисната стойност ще изчислим ОЛИ-индекса на всяка една от партиите в диапазона от 1 до 17.

За целта намираме съотношението между гласувалите по метода X/X към X за всяка една партия.

oli

Уточнение:

За да сме честни, би трябвало да коригираме резултата на партия 1 и да намалим ОЛИ-индекса й с 1, заради допълнителен ефект от гласуването по принцип за първия в листата (който не разбира защо се прави това, е добре да разгледа предишни избори и ще забележи този тип гласуване).

Изводите, които можем да направим от така получените резултати са:

– Най-голяма стойност на ОЛИ-индекса има при партии 4,1,12 и 3 или най-много от този тип хора са гласували за „Зелената партия“, „Българска левица“, БАСТА и партия на Зелените.

– Най-малка стойност има при партия 10 или най-малко от този тип хора са гласували за „Реформаторския блок“.

– Ако премахнем екстремумите, т.е. върховите стойности в двете посоки, т.е. индексите на партии 4, 1, 12, 3 и 10, лесно се установява, че останалите партии клонят към основната (базисна) стойност на ОЛИ-индекса.

Спокойно можем да твърдим, че съществува „Аксиома за движението на ОЛИ-та при избори”. Тя гласи:

Коефициентът на ОЛИ-та при избори не се изменя съществено, независимо за коя партия се гласува.

Следствие: ОЛИ-тата се разпределят равномерно върху цялата политика.

Неприятното в случая е, че ОЛИ-индексът не може да бъде фундаментален заради това, че партиите с номера от 1 до 17 формират едва 36,6% от общия брой избиратели, гласували на европейските избори в България. Можем само да си представим какъв би бил резултатът при партиите ГЕРБ, ДПС, ББЦ или “Атака”, които са с номера след 17.

Нашите предположения са в две посоки: или базисната стойност на ОЛИ-индекса би се повишила от 7,7% до 9-10%; или би останала без промяна поради факта, че 1/3 от избирателите в България не е малка извадка. Ако е второто, можем смело да твърдим, че ОЛИ-тата в България са към 600 хил. души, но това към момента е недоказано (може да са повече).

В заключение бихме искали (с научна цел), изборите за Европейски парламент да бъдат касирани и да се проведат наново, като изброените партии ГЕРБ, ДПС, ББЦ и “Атака” бъдат включени в листата с номера до 17.

Има възможност за колосално откритие, достойно за номинация за Нобелова награда, което ще опрости работата на пиар агенции, рекламисти, маркетинг специалисти и т.н, като изведе една субгрупа в българското общество, открояваща се със своята свещена простота.

 
 
Коментарите са изключени за 600 000 българи гласуват без да мислят