3,2,1 … Начало!

| от |

Автор: Петя Петрова; www.oib.bg

Още преди да е приключило лятото, група млади новатори са решени да оставят своя отпечатък в развитието на изкуството в страната. Повод? Третото издание на форума „Идеите – това сме ние 3“. Причина? Промяната.

“Да ни гледате как танцуваме е да чувате разказа на сърцата ни.” /Индийска поговорка/

Танците обогатяват духовно човека, дават му криле, с които да „нарисува“ своя полет към мечтите. Чрез танца биват предавани много истории само с движения. Да бъдеш танцьор в България обаче е като писател без перо. Имаш какво да кажеш, но няма как. Налага се да крещиш, за да бъдеш забелязан. Бъдещето на страната, представено от младото поколение, има нужда от стимул, от подкрепа, за да развие таланта в себе си. За да намери начин да си нарисува криле.

На първо място танцовото изкуство в България има нужда от популярност – чрез медийно отразяване или в кооперация с училища и преподаватели по физкултура. Един от недостатъците на училищното образование е, че то рядко дава възможност на обучаващите се да се докоснат до различните видове танци, да се запознаят със спецификата им и дори да се опитат да танцуват. Организирането на извънучилищни занимания, срещи с танцьори или формирането на танцови работилници биха провокирали децата да опитат нещо ново и различно. Развитие на талант, изучаване на характерни танци, двигателна култура, самодисциплина и отговорност – това са само част от плюсовете на изкуството.

Но, за да се развива то, са нужни – какво? Финанси. Един от начините за получаването им е изграждане на партньорства с бизнеса и подтикване на частни фирми към подпомагане на различни сценични изяви чрез спонсорство. Рядко се финансират неправителствени организации, тъй като те не са доходоносни и не осигуряват възвращаемост на инвестициите. За сметка на това обаче те развиват учениците и им дават нещо, което не може да бъде купено – бъдеще. Бъдеще там, където искат да се развиват – на сцената.

Сцената е полето за изява. То е тази притегателна сила, непозволяваща един път докоснали се до нея да избягат. Благодарение на възможността да покажат таланта си под прожекторите много деца биват омагьосани от сценичните изкуства. Лансирането им чрез фестивали, репетиции на открито, концерти и flashmobs биха привлекли още повече младежи. Същевременно всеки ще може да се докосне до изкуството и да се обогати.

Това са само част от проблемите и техните възможни решения, които ще бъдат дискутирани от екип Култура на форума „Идеите – това сме ние 3“. Освен с Dance Priority – тласък за развитие на танцовото изкуство в България, те ще се занимават и с ролята на късометражното кино, неговата популяризация сред зрителите в страната и чужбина, както и иновативни начини за финансирането му.

„Киното има силата да те накара да не се чувстваш сам, дори когато си.“ /Том Ханкс/

Едно десетминутно филмче е възможно да те застави да се замислиш повече, отколкото двучасов филм. Да те провокира да потърсиш решение на възникнали казуси или да се откриеш в образа на някой от главните герой. Късометражното кино в България не е особено популярно поради липсата на реклама на дейността, и режисьори, които да са готови с ограничен бюджет да сътворят изкуство. Проблемът с финансирането може да бъде сведен до минимум, ако бъдат организирани, например, обучителни семинари за възможностите и добрите практики при crowd-funding /споделено финансиране/, тъй като то все още не е толкова популярно у нас. Предимствата на такава групова помощ е насочена към стартиращи фирми, софтуерни разработчици, музиканти и режисьори и чрез нея набирането на средства за проекти се улеснява. Но след като един проект бъде реализиран, идва неговото популяризиране. Организацията на еднодневни филмови фестивали на закрито или сред природата е едно добро начало, а за изнасянето на проекта извън страната би била полезна една осъществена връзка с културни институции, посолства или студентски дружества. Така филмът ще достигне до по-голяма аудитория, а разстоянията ще бъдат скъсени.

Тези и още възможни проекти ще бъдат дискутирани от екипа по време на форума. Амбициозните участници ще бъдат насочвани от Екатерина Стоянова и Светлозар Цветанов – координатори на екипа, както и вдъхновявани от лектори през тридневното предизвикателство. Ще следим с интерес развитието на идеите им!

 
 
Коментарите са изключени за 3,2,1 … Начало!