10 дни „Близнашки“ – гафове и рокади като за мандат без край

| от |

Ако оценката за едно редовно правителство се дава 100 дни след началото на неговия мандат, то 10 дни са напълно достатъчни за анализ на свършеното от служебното правителство „Близнашки“, което разполага едва с два месеца, но работи така, все едно има пълен мандат.

За краткото време на премиерския стол Георги Близнашки направи редица рокади. Служебният премиер не само смени 45 зам.-министри от правителството на Пламен Орешарски, но направи и промени на ключови позиции в държавната администрация. Решението за подмяната на „втория ешелон“ във властта бе аргументирано с това, че министрите по закон си тръгват заедно със своите заместници. Това условие, обаче, не видя бял свят при служебния кабинет начело с Марин Райков. Така кадрите на ГЕРБ запазиха креслата във властта и след като Бойко Борисов хвърли оставка като премиер.

На всичкото отгоре новото национално ястие – рокадите, беше сериозно гарнирано с гафове.

Начало на скандалните назначения в служебното правителства бе дадено с поемането на правосъдното министерство от Христо Иванов. Оказа се, че човекът, който трябва да олицетворява закона, всъщност го е нарушил доста грубо и ще трябва да заплати 5000 лв. глоба за спрени адвокатски права. Освен това Иванов предложи за свой заместник Аглика Адамова – дъщерята на близкия до Красимир Георгиев – Красьо Черния свищовски ректор проф. Величко Адамов. След силен обществен натиск кандидатурата бе оттеглена, а междувременно едва поел своите функции, пет дни по-късно министър Иванов излезе в отпуск.

Идеята за назначаването на приближената до ГЕРБ и Цветан Цветанов Красимира Медарова за министър по изборния процес беше, меко казано, стъпка извън плановете за изпълняване на едни от основните задачи на служебното правителство – да организира честни и свободни избори, както и да бъде неутрално. Отново след силно обществено недоволство, кандидатурата на запомнената със скандалите около изборите 2 в 1 Медарова безславно отпадна.

В момента, когато се подготвяха търговете за поддръжката на републиканската пътна мрежа, пък бе сменен директорът на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Стефан Чайков и на негово място дойде поредният верен на ГЕРБ кадър Лазар Лазаров. Завръщането на хората на Борисов продължи с Милка Гечева, която бе върната в ДНСК. Последваха рокади в НОИ и обновяване на Комисията по бедствия и аварии при премиера.

Назначението на Ваньо Танов за директор на митниците може би се превърна засега в „черешката на тортата“ на кадровата политика на Близнашки. Танов стана известен преди няколко години с прозвището „Ало, Ваньо“ покрай скандала „Мишо Бирата“. Близнашки, обаче, го определи като единственият човек, „който може да вкара в ред проблемите в Агенция „Митници“. Сега се очаква за нула време тази важна машина за приходите в бюджета да заработи на обороти, достойни за съжаление.

В познатия му вече стил служебният премиер продължи рокадите и областните управители в Благоевград, Пловдив, Монтана, Русе и Плевен също бяха сменени. Не останаха невъзнаградени и видни лица на протеста, а най-ярък пример затова бе озвучителят на „ДАНС with me“ Виктор Стоянов, който бе изпратен като заместник в културното министерство.

Приближената до ГЕРБ зам.-кмет на Бургас Атанаска Николова пък се зае с усвояването на еврофондовете в екоминистерството. Хора от администрацията на Росен Плевнелиев се настаниха на кресла в Министерството на регионалното развитие.

Първите искри в кабинета „Близнашки“ прехвърчаха между вицепремиера Екатерина Захариева и икономическия министър Васил Щонов. Прична бе прогнозата на Захариева за режим на тока през зимата. В същото време ресорният министър Васил Щонов опровергаваше тези прогнози в други медии. На практика това показа разминаванията в служебното правителство, свързани с енергетиката, която е гръбнакът на българската икономиката. Трудно можеше да се разбере защо хора с ограничено като време присъствие по най-високите етажи на властта, поставят ту на „тъмно“, ту “ на светло“ дома на всеки българин. За да се затвърди тенденцията последва и замяната на директора на БЕХ Георги Христозов, чието място зае Антон Павлов.

За да има и съвсем личен подвиг, Близнашки се опита да скрие декларацията си за конфликт на интереси, но след медиен натиск бе публикувана на правителствения сайт. В декларацията служебният премиер заявява, че не заема друга длъжност, не упражнява търговска дейност и не е управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, синдик, ликвидатор или търговски посредник. Премиерът посочи също така, че членува в две неправителствени организации, чиито имена не се четат, защото са написани ръкописно. Служебният министър-председател декларира, че не упражнява свободна професия. Той потвърди, че не е ръководител на предизборен щаб на партия или коалиция. Данните показаха, че още шестима служебни министри, сред които Христо Иванов, Илияна Цанова, Васил Щонов, Велизар Шаламанов, Евгения Раданова и Мартин Иванов са декларирали несъвместимост с постовете, които заемат, а министърът на образованието Румяна Коларова, здравният министър Мирослав Ненков, министърът на транспорта Николина Ангелкова и външният министър Даниел Митов не пожелаха публично да оповестят декларациите си за конфликт на интереси.

Излезе наяве и фактът, че финансовият министър Румен Порожанов, земеделският Васил Грудев и началникът на кабинета на Грудев, Иван Капитанов – в противоречие с длъжностните им характеристики – имат общо сдружение, а това е „Център за стратегически анализи, финансиране и европейски фондове“. То е регистрирано на 26.02 2014 година и е действащо след назначаването на тримата на държавни постове. Сдружението е действащо и след назначаването на тримата на държавни постове. По времето, когато сдружението е активно и развива дейност, Порожанов е в борда на Българската банка за развитие към правителството. Тя пък съдейства активно на фирми и институции за усвояване на еврофондове. Така Порожанов още тогава попада в конфликт на интереси като държавен банкер с частна консултантска организация, пряко свързана с работата му. По време на управлението на Порожанов в „Булгартабак“ с рекламата на държавния тогава холдинг се занимаваше фирма на жена му и нейния съдружник Иван Стойчев, по-известен като Иван Стамболов, който е заместник-председател на партията на Меглена Кунева.

С пристигането си в здравното министерство служебният здравен министър д-р Мирослав Ненков върна и директора на столичната спешна помощ д-р Георги Гелев, а след това ни посъветва да не викаме линейка, ако имаме висока температура. Гелев бе временно отстранен от предишния здравен министър Таня Андреева след одитен доклад, който показа сериозни нарушения в ръководената от него структура. Ненков върна обратно и отстранения поради лоши финансови резултати директор на „Пирогов“ проф. Стоян Миланов.

Съмненията за безпристрастността на Близнашки продължиха с номинацията на Кристалина Георгиева за Върховен представител на ЕК по външната политика. Кандидатурата на Георгиева бе лансирана „на тъмно“ въпреки споразумението между политическите партии новият еврокомисар да бъде предложен чрез постигане на съгласие.

За броените дни на премиерския пост Близнашки побърза да се настани и в резиденция „Бояна“. През първите 10 служебният министър-председател отчете отмятането на доста „работа“, но преди всичко те бяха запомнени с кадрови промени. Предстоят му още месец и 20 дни, а след това и избори, в чиято честност след всичко досега обществото още отсега едва ли ще повярва. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за 10 дни „Близнашки“ – гафове и рокади като за мандат без край