Жестоката мобилна злоупотреба

| от Цвети Иванова |

Всеки мобилен телефон представлява електронно телекомуникационно средство, свързано към клетъчна мрежа, съставена от базови станции, която от своя страна е свързана с обществена телефонна мрежа.

Когато се обаждаме на някого, сигналът отива до най-близката клетка, приема се от нея, отива в базовата станция и оттам в централата, където се насочва към човека, с когото говорите. Цялото това пътешествие на сигнала се случва, за да може вашето съобщение да стигне до обекта, предназначен да го чуе. Не знам дали сте се замисляли, но това е непосилен труд за един сигнал – той не се движи по права линия, а зигзагообразно, освен това бива модулиран, компресиран, декомпресиран и демодулиран.

Нека за момент си представим, че извънземните използват някакви мега инструменти, с които да проследяват разговорите, които водим по мобилните си телефони. Мира не ми дава какво ще чуят другоземците. Няма как да не чуят 10-те ТОП реплики, които пътешестват по въздуха, а именно:

– Ало? Да? Чуваме ли се? Не,не, нещо ми прекъсва. Ало?Ало? Мютнал си ме. Оф, кажи нещо бе, изчакайте обаждането на другия оператор….Ало!

– Eхо, ще закъснея 15 минути.

– Ехо, 20 минути някъде ще закъснея.

– Ало, само да ти кажа, че ще закъснея половин час.

– Ео, абе не ме чакайте, ще се забавя малко.

– Не, бабо, няма нужда да идваш да ми носиш мусаката на работа.

– Не ми е звънял вече два дена, Мише, сигурно е супер притеснен, поредният, който не обича силни и самостоятелни жени.

– Не знам, сестра ми, не съм го чувала днес.

– Кво става?

– Кюфтета ли? Ох,не…по-скоро пържоли, или не! Чакай! Боб с наденичка не искаш ли да направим със салатка?

В зората на мобилните телефони, високите цени на разговорите ни възпираха да изливаме част от тоновете глупости, с които днес зариваме горките сигнали. Днес нищо не може да ни спре. Разговорите стават по-дълги, по-скучни, по-тежки, по-безсмислени и по-излишни. Литри словесна помия се леят през мобилните устройства, тъпчат времето като ботуш-буболечка и давят света в безкрайната си глупост.

Създаването на смартфоните добави нотка смисъл към ексесивната употреба на мобилните телефони, защото придаде и други функции на телефона, позволявайки на притежателя му да бъде информиран и да има достъп до разни полезни приложения. Злоупотребата обаче не спира. А ако не ми вярвате, направете си експеримент: запишете си пет реплики, казани по мобилен телефон, които сте чули днес и се запитайте колко от тях имат някакво значение за някого.

 
 
Коментарите са изключени за Жестоката мобилна злоупотреба