Защо селфитата са важни?

| от |

Селфитата са необясним феномен. Без значение дали са в близък план, сдържани, или пък лигави, те са нещо, което оставя родители и психолози по целия свят учудени и в търсене на смисъла зад популярните снимки.

1

Според някои социолози „селфи“ манията, популярна най-вече сред тийнейджърите, използващи масово социални мрежи, се дължи на нарцисизъм. Самопортретите спомагат за себеопознаването при младите и за натрупването на самоувереност. Други пък отричат тези теории и смятат, че снимките представляват просто начин за себеизразяване на новото поколение.

Но дали децата и подрастващите осъзнават какво впечатление оставят пред хората със селфитата си? Често пъти снимките са придружени със визуални послания, които могат да се разберат по грешен начин от някои хора.

Д-р Памела Рътлидж, директор на Изследователския център за медицинска психология, смята, че твърде много се търси смисъл в този феномен. Като цяло, казва тя, „Селфитата не са нищо ново“. Терминът присъства в UrbanDictionary.com от 2005г. Просто все повече хора имат мобилни телефони с камера и затова са все по разпространени.

„Начинът, по който децата гледат на технологиите е много различен от този на по-възрастните поколения.“„Технологиите се менят толкова бързо, че дори разлика от 10 години променя кое е „нормално“ и кое не“

„Селфитата позволяват на децата и тийнейджърите да изразяват настроението, в което са както и да споделят важни преживявания с приятелите си“ – споделя д-р Андреа Летаменди, клиничен психолог и изследовател в UCLA. Тийнейджърите живеят в дигитален свят. Споделянето на самопортрети е дейност, която им помага да намерят своето място в него. Селфитата също така са вид проба на това, дали им стоят добре дадени дрехи или гримове.

Но макар и селфитата да се неизбежна част от това да израстеш в наши дни, трябва да има граници. Родителите трябва да помагат на децата си да разберат, че някои видове снимки не са приемливи в обществото. Трябва да разберат, че всичко има последствия. Децата разбират само това, което влиза в контекста на опита им в живота. Затова на моменти може да е трудно да се обясни на подрастващите кое е правилно и кое не.

Важно е родителите да разберат, че намирането и установяването на праг на целесъобразността може да е много сложен процес, тъй като всяко дете е различно. Точно с разговори с децата е най-вероятно да се постигне консенсус, а не с блокиране на Facebook профили, вземане на телефона и други по-драстични мерки.

Други експерти по темата са на мнението, че селфитата могат да бъдат използвани като начална точка за разговори за по-сериозни проблеми в юношеската възраст. Например при пациенти, които трудно споделят преживяванията си, може да се започне разговора с повдигането на въпроса за селфитата. „Научните изследвания използват все повече информация за използването на социалните медии за да помогнат на професионалистите да подкрепят и подпомагат на младите хора“ – споделя д-р Летаменди.

Нещата, които децата гледат онлайн, включително и селфитата на техни приятели могат да имат негативен ефект върху развитието им. Хората често изпитват завист, самота и като цяло започват да се чувстват зле когато видят снимки на приятелите им в бар или на дискотека. Според проучване, проведено от the Journal of Adolescent Health има директна връзка между това дете да види в интернет как приятелите му пушат и пият и то самото да започне да го прави.

619

Няма нищо изненадващо в това, като се има предвид огромното влияние на социалните мрежи върху ежедневието на всеки от нас. Но е важно да се изучават тези проблеми при младежта, за да можем да знаем какво ни очаква в бъдещето.

На раздаването на наградите Оскар селфито на водещата Елън Дидженерис от церемонията по раздаването на наградите Оскар, се превърна в най-споделяната снимка..

Предишният рекорд се държеше от кадър на Американския президент Барак Обама, който прегръща съпругата си.

Още селфи истории може да прочетете тук

 
 
Коментарите са изключени за Защо селфитата са важни?