Румънци и българи превзеха Лондон

| от Кристина Димитрова по Urbs.London |

Последните данни на лондонския национален осигурителен институт предлагат нови впечатления за чуждите работници и икономическата миграция във Великобритания. Изследванията се фокусират върху вълната румънци, тръгнали да дирят препитание в Обединеното Кралство. Това не е тайна, но подробните проучвания разкриват нови дългосрочни тенденции, които се отнасят до промяната в навиците на новопристигналите и отвеждат до истинските подбуди на чужденците да се откажат от някои свои родни навици.

Финансовата 2014-2015 година бележи значителен скок в броя на хората, пристигащи във Великобритания, които искат да работят конкретно в Лондон. По данни на лондонското НОИ има ръст от 38% чужди работници в сравнение с предходната година, когато те са 334 419. Наетите чужденци в Лондон представляват около 40% от общия брой икономически мигранти в цяла Великобритания.

Всеки, който търси работа в Обединеното кралство или претендира за общежитие има нужда от специален NI номер, който получава след като се регистрира. Това се отнася и за самоосигуряващите се лица и студентите, които работят почасово. Въпреки че чужденците може да са били във Великобритания известно време преди да кандидатстват за NI, тяхната регистрация в страната също е включена в проучванията на местното НОИ, като те също са зачислени към данните, отнасящи се до това проучване. На базата на това са изчислени и новите нива на миграционния поток и крайните резултати.

Най-бързо развиващата се и най-многобройна група работещи чужденци са именно румънците, за които стана дума по-рано. Регистрираните са с 200% повече годишно, като са се увеличили от 22 хиляди през 2013-2014 година до 67 хиляди през 2014-2015 година.

Румъния и България се присъединиха към ЕС през 2007 година, но оттогава до сега не са имали свободен достъп до пазара на труда във Великобритания. През януари 2014 година бе разрешено на други граждани от ЕС да бъдат наемани във Великобритания след което броят на българските регистрации в Лондон стигна малко над 18 хиляди с ръст от 178%.

Цифрите сочат, че не само новите членове на ЕС се ориентират все по-често към Лондон, но и хората от Южна Европа. След румънците, най-голямата група работещи чужденци са италианците, които за миналата година наброяват 35 хиляди.

Анализите на базата на историята показват, че е налице устойчив и силен растеж на хората, които идват да търсят препитание в Лондон от Южна Европа – Италия, Испания, Португалия и Гърция, тъй като икономическата криза от 2008 година е нанесла своите удари върху родните им икономики. Икономическите неволи в Южна Европа, която успя да избута своите работници във Великобритания е фактор, който влияе върху решението и на румънците и българите да намерят щастието си там. Традиционно румънците се насочват най-вече към Испания и Италия, когато търсят работа в чужбина.

Промяната на ограниченията за работа на пазара на труда в Англия натисна спусъка и през 2014 година Европейския съюз посрещна потока работници от страните от A2 – Румъния и България, които се изстреляха с рязък скок към Кралството – разбира се, заради икономическите обстоятелства това е най-предпочитания от тях пазар на труда. Натрупаните суми от труда на работниците от Испания, Италия и Румъния водят до така наречения Южноевропейски ефект. Промените на британския пазар на труда от 2014 година дават пореден тласък за румънците, които плавно населват Лондон с цел работа.

При работниците от така наречените страни от A8 – източноевропейците от Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Полша, Словакия и Словения изследванията сочат, че нивата са по-скоро същите като през последните години. Регистрираната работна сила от Полша има ръст след присъединяването на страната към ЕС през 2004 година. Финансовата криза обаче води до спад в посещенията на поляците в Англия. Налице е постепенно увеличение към момента – след като британската икономика започна да се възстановява.

Работници, идващи от Европа са доминиращата работна сила в Лондон. През 2009-2010 година те са наброявали около 40% от всички наети в Лондон. За последната година те са нараснали до 78%.

Работниците от Азия също допринасят за новата тенденция. NI регистрираните от този континент са се покачили рязко през 2009 година, но бележат също рязък спад през 2011 година., тъй като правителството на Дейвид Камерън въведе нови ограничения за мигрантите, идващи от страни извън еврозоната.

Данните за първата четвърт на тази финансовата година показват,че Румъния и България продължават да са доминиращ фактор на пазара на труда в Лондон. Ако тази тенденция се прояви и за работната ръка идваща от страните от А8, то ситуацията ще се запази същата и в следващите години.

 
 
Коментарите са изключени за Румънци и българи превзеха Лондон