„Превратът“

| от |

Започваме поредица с откъси от „Строителите на съвременна България“ от Симеон Радев, подбрани от Ангелина Пискова. Всяка прилика със съвременни събития оставяме на Вас.

alexander-of-battenberg

Този откъс от книгата „Строителите на съвременна България“ е от момента на суспендирането на Търновската конституция през 1881 г. и провеждането на избори, които да затвърдят властта на княз Александър Батенберг:

От 1 май в княжеството /България – б.а/ бе обявено един вид военно положение. Един указ раздели България на пет области: всяка област бе поставена под абсолютната власт на един руски офцер, наречен „чрезвичаен комисар“. На комисарите бяха дадени права, каквито може да има само един сатрап в някоя азиатска провинция: всичко им бе подчинено: войска, администрация, полиция. Една месечна сума от 1000 лева бе предоставена на всекиго от тях за безотчетни разходи.

Ернрот /който не знае кой е Ернрот – да провери в „Уикилийкс“/ даде на комисарите инструкциите на един военачалник. Както би изкомандувал във време на бой: „Еди коя си бригада да завладее срещния връх!“, той им заповядва просто да превземат изборите. Задачата в действителност не бе извънредно трудна. Престижът на руската униформа стигаше. Комисарите обаче усложниха сами своето положение, като се превърнаха от представители на царя, хора на една висша раса, в обикновени агитатори. Тяхната агитация бе разпалена, нетолерантна и крайно недобросъвестна. Те казваха на населението:

„Великото народно събрание ще се събере в г. Свищов, князът ще стои в параход на Дунава и ще чака да му се отговори каквото той желае, и ако Народното събрание не го послуша, той ще си отиде, после ще дойде в България турска и влашка войска да мъчи българите, руските солдати и офицери ще си отидат в Русия: добре си помислете, че ако не послушате княза, после никой няма да се смили над вас: руският цар, и той казва: князът ни е заръчал с оръжие в ръка да стоим против всеки българин, който не го слуша, дордето се събере Народното събрание“.

„Строителите на съвременна България“, стр. 278-279, издание от 1973 г.

Става дума за епизод от преди повече от един век. Някои аналогии обаче могат да се направят и сега. Предстоят избори, вижда се активизирането на определени среди. Така че, мислете!

 
 
Коментарите са изключени за „Превратът“