Отвътре-навън с Дейвид Камeрън

| от |

Дейвид Камерън заяви, че е „убийствено сериозен” относно промените, които трябва да се направят в законодателството и разпоредбите на Европейския съюз. Дори предупреди, че ако общността не се съобрази с „препоръките”, които да строшат стоманения захват на ЕС, Великобритания „ ще трябва да се замисли дали Европейския съюз е правилното място за членуване”.

Камерън подчерта, че не стои въпросът за оцеляването на Великобритания извън общността, а за това как ще бъде по-успешна.

По всичко личи, че Дейвид Камерън е на път да осъществи една по-добра сделка за условията, в които държавата му ще вирее. И това ще стане на исторически референдум преди края на 2017 година – точно по времето, когато се очаква следващият пик на бежанската криза на Стария континент.

Втората седмица на ноември се оказва ключова за британското правителство. То постави своите 4 ултиматума пред европейските лидери.

Първият е защита на единния пазар на Великобритания и на други страни, които са извън еврозоната. Големият страх на министрите от еврозоната е, че 19-те страни, които са въвели еврото, ще използват мнозинството си над другите, за да променят европейските закони в ущърб на страните извън еврозоната и държавите като Великобритания със собствена валута. Камерън настоява да има писмени гаранции, че това няма да се случи. Проблемът обаче е в това, че поправките трябва да бъдат нанесени в основните договори на ЕС – процес, който няма да приключи преди референдума, планиран за следващата година.

Втората реформа, предложена от Камерън, е свързана с гарантираната конкурентноспособност, която трябва да стане част от „ДНК“-то на европейския съюз. Това предложение намира привърженици сред останалите държави – членки, особено в лицето на Холандия. И въпреки това се смята за едно от най-мъглявите и трудно постижимите, защото става дума за редуциране на бюрокрацията в европейския бизнес. Камерън най-вероятно ще успее да извоюва победа по отношение на регулациите, които трябва да бъдат премахнати, макар че ще заобиколи до голяма степен някои от правата на работодателите, прогнозират анализатори.

Tретата цел на Великобритания е освобождаването от „все по-тесен съюз” и укрепването на националните парламенти. Министрите настояват да отпадне определението „по-тесен съюз”, което е използвано в Договора от Рим. Според тях те са не само символични, но и са използвани, за да оправдаят политиките и законите на общността, които всъщност намаляват правомощията на депутатите от Уестминстър да определят правилата във Великобритания. Затова се търси нова официална и правна формулировка различна от „все по-тесен съюз”. Тук е твърде вероятно да бъде постигнато споразумение, защото част от евролидерите гледат на това по-скоро като символично обяснение. Но министрите си признават, че да бъде предоставена възможност на британските депутати да налагат вето на европейските закони е невъзможно да се случи в реалността.

Четвъртата цел на Камерън се отнася до промени по отношение на свободното движение в Европейския съюз. Той настоява за възможност да се контролира миграцията от ЕС. Въпрос, който е от голямо значение за британските избиратели и в която е най-невероятно да се отговори на техните очаквания. Тази цел на Камерън бе възприета като опит да се ограничи броят на гражданите на ЕС, които влизат във Великобритания. Всъщност той иска да бъдат ограничени възможностите на мигрантите да получават британски социални помощи в първия си 4-годишен период на пребиваване – детски надбавки, данъчни кредити и общински жилища. Причината е, че точно тези възможности са привличащ фактор за мигрантите от ЕС, твърдят министрите на Камерън.

Съгласие по тази точка може да бъде постигнато, особено ако Германия приеме факта, че тези промени вече са допустими в рамките на съществуващото зaконодателство. Но някои икономисти са скептични и предлагат по-строги правила. Според тях реформата на Камерън няма на всяка цена да намали значително миграцията в Европейския съюз. Причината е, че повечето работещи имигранти във Великобритания не претендират за британските добавки, тъй като пребивават нелегално.

Иначе казано бе направена първата сериозна стъпка към референдума за членството на Великобритания в ЕС, който трябва да се проведе до края на 2017 година.

В писмото на Камерън до Европейския съвет със сигурност не е във вид на типичен списък за пазаруване. Вместо това представлява детайлно описани четири искания, за които правителството настоява. Най-трудното постижимата цел безспорно е предложението за орязване на социалните помощи за имигранти. Това бе обещание на Консервативната партия, което сеа Дейвид Камерън се очаква да осъществи като свой ангажимент. Очаква се премиерът да получи това, за което претендира, тъй като списъкът му е по-скоро тривиален.

Но същевременно той осветява пътеката за следващия етап на интензивни, потенциално трудни преговори, които тепърва предстоят, и за които Дейвид Камерън каза, че са трудна, но възможна мисия. Премиерът настоява Великобритания да остане в една реформирана европейска общност. А получаването на оферта, която да отговаря на заплащането ще е от решаващо значение в неговия случай.

В изявлението си Камерън отбеляза: „Когато погледнете предизвикателствата пред европейските лидери, промените, които Великобритания търси попадат в графата „невъзможно”. Те изискват политическа воля и политическо въображение в една по-висша степен”.

Предстои среща на финансовия министър на Великобритания Джордж Озбърн и председателя на комистяа Жан-Клод Юнкер в Брюксел като част от дипломатическия тласък за обсъждането на реформата в ЕС. Междувременно британската кампания „Гласувай за напускане”, която подкрепя излизането на Великобритания от ЕС и е финансирана от британски магнати е категорична, че преговорите за промени ще са „безплодни”.

Междувременно лидерът на лейбъристите в сянка Джон Макдонъл определи позицията на премиера Камерън като „много блъф и ругатни”, които имат за цел да успокоят някои „евроскептични поддръжници”. Той заяви пред Би Би Си, че Великобритания трябва да остане в ЕС и да „преговаря за реформи от позицията на пълноправен член на клуба”.

Лидерът на евроскептичната британска „Партия за независимост на Обединеното кралство” Найджъл Фараж заяви, че според него Дейвид Камерън няма за цел съществено предоговаряне на всяка цена. „Това си личи от липсата на обещание да възстанови върховенството на Парламента, да прекрати свободното движение на хора и в нежеланието на намали сериозното участие на Великобритания към европейската хазна”, твърди той.

Авторът на Да останем вътре: план за реформа за Великобритания и Европа“ Уил Стро подкрепи Камерън. „Днес премиерът е поставил редица разумни и стабилни реформи за подобряване на отношенията на Великобритания с Европа. Ясно е, че от този момент нататък привържениците на кампанията за напускане на ЕС губят в преговорите”, обобщи той.

Речта на Камерън идва след конференцията в понеделник, в която той заяви че никаква „емоционална привързаност” няма да го спре да го подкрепи излизането на Великобритания от ЕС, ако преговорите не успеят.

 
 
Коментарите са изключени за Отвътре-навън с Дейвид Камeрън