Какво ни предложи Панаирът на книгата

| от Анита Николова |

Само преди броени дни завършиха Панаирът на книгата и Софийският литературен фестивал.

Те дадоха на читателите и ценителите на словото възможност да се срещнат със своите любими автори, да получат автограф от тях, да разговарят за книгите и бъдещите им творчески планове и да присъстват на десетките представяния на най-новите авторски и преводни книги.

На площ от четири етажа бяха разположени повече от двеста издателства, предлагащи както художествена, така и специализирана литература. Част от издателствата имаха възможността да представят най-новите книги от каталога си на специално създадената за тази цел сцена на третия етаж. Част от програмата на панаира на книгата беше и срещата с чужди автори, гостуващи у нас именно в рамките на тазгодишното изложение. Сред тях бяха Петер Ваверцинек, Владимир Плавевски, Фросина Пармаковска, Жан-Марк Овас и др.

Специално място на панаира на книгата беше отредено на българските автори. Йордан Велчев представи своите три тома на „Балканският човек”, Владимир Левчев – новата си стихосбирка „Точно време”, Деян Енев – най-новия си сборник с разкази „Гризли”, Калин Терзийски разговаря с читатели за книгата си „Монго и други работи”, Теодора Димова зарадва ценителите на творчеството си с „Ороци”, появили се съвсем скоро на пазара и др. По време на панаира читателите имаха възможност да си закупят книги с големи отстъпки, за да направят празниците си още по-незабравими.

Успоредно с културните инициативи, в рамките на панаира продължаваха и представянията в литературния клуб „Перото”. Именно в него за първи път бе представен и новият брой на списание „Гранта”, този път посветен на болестта.

Панаирът на книгата отдавна не е само място, където се продават книги, а възможност за среща с четящи хора, с които можеш да споделиш радостта от четенето, да разговаряш с хората, работили над отделни книги, да получиш информация за на най-новите издателски инициативи и да бъдеш в царството на литературата.

Тази година панаирът на книгата протичаше успоредно с литературния фестивал, посветен на испанската литература. На него бяха излъчени продукции от испанското кино, бяха открити изложби на корици на детски книги, проведоха се и разговори, посветени на литературата с творци като Лоренсо Силва, Хосе Луис Гарсия Мартин, Жозе Родригеш Душ Сантуш и други.

Броени дни преди Коледа, броени дни, преди да изпратим старата 2015, да посрещнем новата 2016 г., тълпи от жадни за хубава книга хора, бяха изпълнили Националния дворец на децата и сред тях все повече млади, млади читатели. Именно тази гледка дава надежда, че книгата като подарък не е отмряла, все още има ценители на словото, за които тя си остава сакрална.

Текстът е изпратен от Анита Николова като част от рубриката „Стани автор“. Ако искате и Ваш текст да бъде публикуван в Chronicle.bg, пишете ни на office@chronicle.bg.

 
 
Коментарите са изключени за Какво ни предложи Панаирът на книгата