8 от най-дразнещите клишета на спортните коментатори

| от |

Ивайло Пампулов http://binar.bg/

Коментаторската работа по време на спортни мачове в никакъв случай не е лесно нещо. И изисква сериозни компетенции. Българският радио и ТВ ефир е залят с банални изрази и словосъчетания, като ние се опитахме да отсеем някои от най-дразнещите.

1. Коженото кълбо

Не е възможно да не сте чули това словосъчетание по някоя от телевизиите, като опитите на коментаторите да избягат от повторение на думата „топка“ са се превърнали в много досадно клише.

Освен че е банално, това определение не е и точно, тъй като в модерния футбол отдавна топките не са изцяло от кожа, както е било преди години. А и формата не е перфектно кълбо, което учебниците по геометрия показват.

2. Двуостър мач

Следващото дразнещо клише е, когато коментаторът на даден футболен мач се опитва да опише двубоя като оспорван.

Ясно е, че когато два отбора са противопоставени един срещу друг, мачът ще е „двуостър“, но на коментаторите не им омръзва да го повтарят до несвяст. А определението двуостър важи повече за ножове и хладни оръжия и не толкова за спортни мероприятия.

3. Отваряне и затваряне на мачове

Тази терминология е проникнала в българската реч директно от английския език, но това не означава, че е правилна.

На български се отварят и затварят буркани, а не спортни състезания, които просто започват или завършват.

4. Драма (футболна), но не само

Изразът „Каква поредна футболна драма“ е толкова широко застъпен, че дори е използван в реклами.

Само за информация, драма е един от трите литературни рода и съотнасянето на термина към спортната сфера е, меко казано, проява на лош вкус.

5. Грации

Спортните журналисти са свикнали да наричат състезателките в красивия спорт художествена гимнастика „грации“. Оригиналното значение на тази дума е „божествено създание“. Грации има и в гръцката митология, но да се наричат всички състезателки по художествена гимнастика по този начин е нелепо.

Има и други начини да се определят гимнастичките, а не само с повтарянето на баналното и омръзнало „грации“.

6. Стоене на терена

Не е рядкост, когато коментаторите използват глагола „стоя“, за да подскажат на зрителя/слушателя, че играчите или състезателите са вече на терена. Въпросът е: ако спортистите не стоят на игрището, както правят?

Този пример, разбира се, не се отнася за водните спортове, където по обясними причини атлетите няма как да „стоят“.

7. Ювелирно изпълнение

Когато някой състезател демонстрира класа и реализира нещо красиво на терена (гол, кош или удар), коментаторите изпадат в захлас и вадят какви ли не епитети.

„Ювелирно изпълнение“ е само един от примерите, които са толкова често повтаряни, че са се изтъркали и звучат неприятно и банално.

8. Страхотен малшанс

Който използва този израз, за да определи липсата на шанс по време на спортно състезание, да обясни на зрителите или на слушателите какво точно иска да каже.

Определението „страхотно“ обикновено се използва за положителни моменти, а липсата на късмет със сигурност не е сред тях.

 
 
Коментарите са изключени за 8 от най-дразнещите клишета на спортните коментатори