Кой “приземи“ Луфтханза?

| от |

Стачката е уникална – за три дни самолетите на „Луфтханза“ остават на земята, което й носи гигантски щети. В дългосрочен план протестът може да постави под въпрос дори бъдещето на компанията, смята Хенрик Бьоме от Дойче веле.

За три дни вътрешните и международните полети на „Луфтханза“ се превръщат в неизбежно предизвикателство. Най-малкото за онези, които са си купили билети на тази авиокомпания. Самолетите ще трябва да останат на земята, защото са обект на шантаж от страна на пилотите. Те са едва 10% процента от личния състав на компанията, но затова пък получават общо 40% от средствата, предвидени за пенсионно осигуряване на служителите.

Пилотите, в чиито ръце действително е животът на всички пътници, получават парични възнаграждения, които са солидни. Годишните им заплати стигат до 250 000 евро. При това те се радват на привилегията за по-ранно пенсиониране – средно на 59 години, а във времето до достигане на редовната възраст за пенсия получават и щедри компенсации в размер на 60% от предишната им заплата.

Естествено пилотите също имат право на трудов протест. Но фактът, че тяхната стачка нанася огромни щети на авиокомпанията, които възлизат на по 30-40 милиона евро на ден, определено е повод за загриженост. Все пак „Луфтханза“ в момента се намира в условия на засилваща се конкуренция, включително и от страна на държавно субсидирани авиокомпании като тези от Персийския залив.

„Луфтханза“ не е вече неоспоримият лидер в бранша

„Луфтханза“ също е била държавен концерн, но това е минало. Междувременно 15% от акциите са собственост на англосаксонски инвеститори. Те очакват печалби, за които разчитат на мениджмънта. Той обаче се намира и под друг натиск – да осигурява парите за ранно пенсионираните свои пилоти. Все пак става дума за 11 милиарда евро годишно. Това е финансово време, поето през минали, по-добри времена, когато „Луфтханза“ не е била принудена да се съобразява с голям брой нови конкуренти като „Emirates“ или „Etihad“.

„Etihad“, например, заедно с партньора си „Ер Берлин“ се готви да атакува лидерските позиции на Луфтханза“ в бранша. Това не би трябвало да остави германската авиокомпания безучастна – нужно е така да намали разходите си, че да остане конкурентноспособна поне за момента, ако не и в по-дълготрайно бъдеще.

Нима тогава наистина са грешни плановете на мениджмънта на „Луфтханза“ за актуализиране на компенсациите при ранно пенсиониране? Тези планове и без друго не са особено драстични. За сегашните пилоти всичко остава по старому, бъдещите ще трябва да приемат известни съкращения. Онези, които сега навлизат в професията ще трябва сами да се осигуряват за старини, без да разчитат на държавна помощ.

Такава е впрочем ситуацията и на повечето от останалите германски граждани… И още нещо, почти скандално: покрай актуалния повод за стачката се забравя и другото искане на синдикалното сдружение на пилотите – а именно увеличаване на заплатите, не с колко да е, а с 10 процента!!!

 
 
Коментарите са изключени за Кой “приземи“ Луфтханза?