Как нискотарифните самолетни билети да станат по-евтини?

| от |

На изложението за туризъм “Ваканция СПА Експо”, представители на българските летища и туризма у нас обсъждаха възможностите за поевтиняване на самолетните билети от нискотарифните авиокомпании чрез субсидиране от държавния бюджет, информира tours.bg.

skopje

Премиерът Орешарски е съгласен да бъде дискутирана възможността за гарантиране на субсидия от държавата за нискотарифни полети, за да намалеят допълнително цените на самолетните билети от нискотарифните авиокомпании. Предложението, направено от българската асоциация на хотелиерите е държавата чрез Министерството на финансите да определи бюджет, който първо да бъде разпределен по общини, а общините да отделят даден процент за нискотарифни полети. Общините са включени в предложението, понеже според правилата на ЕС не се допуска директно субсидиране.

Според председателя на хотелиерската асоциация Благой Рагин по този начин ще се увеличи двойно прихода от туризъм, както и новите туристи, а в допълнение на това ще се отворят доста нови работни места и летния сезон ще се увеличи най-малко с четири месеца. Рагин е изчислил, че за целта са нужни около 5 милиона лева от бюджета на държавата, които ще бъдат многократно възвърнати на държавата от реализираните приходи.

За пример можем да вземем френски представители на туристическия бранш, които имат готовност да изпратят близо 2 милиона туристи в България, в случай че има достатъчен брой евтини самолетни билети. Френски туристи няма в България именно поради липсата на транспорт, според Рагин, който посочи и друг пример с Чехия, където този принцип вече се практикува и билет за полет Париж-Прага струва около 50 евро в комбинация с уикенд пакет. В сравнение с тази цена, самолетен билет от Париж до София и обратно струва около 250 евро, което автоматично прави почивките в България доста по-скъпи.

По време на обсъждането беше разгледан опитът с подобен вид субсидия на Македония, където има вече 13 авиолинии сцени на самолетни билети от около 20 евро до определена дестинация в Европа и около 50 евро за обратния полет, а туристите са се увеличили три пъти само за една година след въвеждането на такава субсидия.

Предложението се приема от представители на българските летища, които допълниха, че за по-евтини самолетни билети е важно да бъдат намалени и цените на летищните такси.

Предложението скоро трябва да е точно формулирано, за да бъде изпратено до вицепремиера Бобева и министъра на финансите Чобанов.

 
 
Коментарите са изключени за Как нискотарифните самолетни билети да станат по-евтини?