Завръщането на Австрия на Балканите?

| от |

AUSTRIAN SOLDIERS RETURN TO VIENNA AIRPORT

Към стогодишнината от началото на Първата световна война, думата „ревизия” става много популярна на Балканите. Тук става дума и за опитите за преразглеждане на Споразумението от Дейтън, и за упреците, че Балканите са причината за избухването на Първата световна война, и за връщането на австрийското влияние.

Може би, някой в Европа ще повярва в историите за „босненската пролет”, но със сигурност не на Балканите. Вълненията там, може би, първо са имали социален характер, но в навечерието на изборите, те бързо се превърнаха в политически. Своята роля в този процес изигра и активната намеса на австрийските власти.

Назначеният миналата година външен министър на Австрия Себастиан Курц още на следващия ден след влизането си в длъжност посети Хърватия, „за да обозначи, че в регионът на Западните Балкани е приоритет на външната политика на Австрия. „Виена признава социалния характер на размириците в Босна и Херцеговина, но вижда решението в ново Дейтънско споразумение. Курц дори пряко поиска да се постави въпросът за промяна на конституцията.

A върховният представител за Босна и Херцеговина Валентин Инцко заплаши с увеличаване на австрийския контингент в страната, а в случай на изостряне на ситуацията – с въвеждането на войски на ЕС. Но ако вълненията имат социален характер, което постоянно подчертават босненския и европейския политически елит, за какво е армията? Армията не се намеси по време на демонстрации нито в Гърция, нито в Испания, нито в Италия.

Катрин Аштън отхвърли предложението на Инцко за изпращане на войски, но както бе потвърдено от министъра на отбраната Гералд Клуг, австрийския контингент в Босна и Херцеговина от 190 войници през лятото ще се увеличи с още 100 души. На неотдавнашно заседание на правителството на Австрия, беше взето решение през първата половина на тази година в Косово да бъдат изпратени допълнително 130 войници в състава на КФОР. Там ще има общо 500 австрийски войници, които ще се разположат на север, на мястото на французите. По този начин, от страните, които не са членки на НАТО, Австрия ще има най-големият контингент в Косово и Босна и Херцеговина.

При това в Австрия се организират научни симпозиуми, издават се книги за Първата световна война, правят се филми. Всичко това с цел да се прехвърли вината за избухването на Първата световна война на друга страна, по възможност, на Сърбия. Не напразно, по време на бунтовете в Босна и Херцеговина бе подпален държавният архив, където се пазат най-ценните документи от периода на Австро-Унгарската империя.

Изглежда, че ние не само отбелязваме 100-годишнината от началото на Великата война, но също така виждаме, че тези 100 години сякаш не ги е имало. Ситуацията е много подобна на тази от 1914 година. Австрия отново заплашва с армия, а Германия оказват натиск върху Сърбия, настоявайки, че сърбите са променили своето разбиране на историята и погледа към бъдещето на страната им.

Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Завръщането на Австрия на Балканите?