Защо Сочи е най-скъпата Олимпиада?

| от |

Зимните олимпийски игри в Сочи са не само извънредно скъпи, те са скъпи дори в сравнение с други олимпиади. С бюджета на Сочи 2014 можете да организирате олимпиадите в Лондон 2012, Ванкувър 2010 г. и Атина 2004 и пак да ти останат 9,5 млрд. долара.

1

Прогнозираният бюджет за игрите в Сочи е 50 млрд. долара, това е повече от най-скъпата олимпиада в историята -Пекин 2008 -ма, която струва на организаторите 42,6 милиарда долара. Когато Русия получи домакинството през 2007 г., планът беше да се изхарчат 12 милиарда долара, пише Business insider.

Ето някои от причините за рекордната сума:

  • Сочи вероятно не е най-логичното място за зимна олимпиада. Това е един от най-известните летни курорти в Русия, известен със субтропичните си температури през лятото. Въпреки че през зимата температурите падат сериозно, имаше опасения, че тази година може би няма да бъде достатъчно студено и да няма сняг. Заради това още миналата зима организаторите започнаха да събират сняг, който разположиха на площ от няколко хектара и цяло лято беше държаха покрита с топлинна одеяла, които гарантират, че около 70% от снега ще бъде добър и за тази зима.
  • Мястото изисква големи строителни подвизи. Такъв е случаят с 50-километровата магистрала между Сочи и Поляна, зимния курорт, където ще се провеждат състезанията по ски и сноуборд. Сочи няма писти, на които биха могли да се проведат тези състезания.
  • Русия има проблеми със сигурността на юг. Голяма част от парите ще отидат за осигуряване на зимната олимпиада от евентуални терористични атаки. Това е сериозен (и оправдан) разход за организаторите, перо за което Нагано или Ванкувър не биха се тревожили.
  • Корупцията. Последните измервания на индекса на корупция на Трансперънси интернешънъл показват, че Русия е на 127 -мо място от общо 175 държави. Говори се, че около 30 милиарда долара от бюджета са откраднати.2

Защо една страна ще иска да организира Олимпийските игри, ако това ще струва около 50 милиарда долара? Марк Уилсън, професор по градско и регионално планиране в Мичиганския държавен университет и Ева Касенс- Ноар, професор по градско планиране и транспорт в Мичиганския държавен университет, са прекарали известно време в изучаване на „мега събития“, като Олимпийските игри, Световно първенство по футбол и Световни изложения. Те установили, че има различни ефекти, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.

Касенс-Ноар обяснява, че повечето страни домакини очакват „определени ползи“ от домакинството на такова мега събитие, включително подобряване на инфраструктурата, престиж и позициониране на световната карта. Големят проблем обаче е дали домакините ще получат тези ползи и дали те са си струва.

„Налице е висока себестойност, свързана с тези мега събития, но домакините трябва да попитат дали ще получат това, което искат за похарчените пари“, казва Уилсън. „Ако това са пари, които за подобряване на градската среда и осигуряване на наследство в дългосрочен план, то това би могло да бъде добра инвестиция за града, въпреки че цената е висока. Но основният въпрос е как ще направим нашия град по-добро място за живеене в бъдеще? Какви други цели може да има за тези пари?“

Летните олимпийски игри в Барселона през 1992 често биват представяни като „игрите с най-голям положителен ефект върху страната домакин“. Това става не само с изграждане на модерно морско пристанище, което превърна Барселона в лятна дестинация, но също така постави началото на възраждането на испанския спорт. Въпреки че точната стойност на тези олимпийски игри е все още неясна, доклад от 2009 показва, че сумата е достигнала 11.40 милиарда долара (400% над бюджета). Това са много пари, но градът се променя, а това, може би си струва, коментират специалистите.

По същия начин Русия има голямо желание да създаде зимен курорт от световна класа, Касенс- Ноар обяснява, че е от съществено значение, дали игрите ще бъдат определени като успешни. Или страната ще бъдат засегната от така нареченото „Олимпийско проклятие“, което сполетя Пекин и Атина и там съоръженията останаха неизползвани след игрите.

 
 

Повече информация Виж всички