Заплахата от ляв и десен терор в Гърция

| от |

След ареста на заподозрян терорист в Атина възникнаха редица предположения за връзките му с екстремистки организации. Експертите твърдят, че в Гърция се заражда ново поколение терористи, предава Дойче веле.

В началото на октомври в атинския квартал Виронас полицията арестува 31-годишен предполагаем терорист. Той е обвинен в участие в терористична организация и ред други престъпления. По информация на вестник „Катимерини“, от 2009 година заподозреният е активен член на лявоекстремистката групировка „Революционна борба“ и приближен на шефа на организацията – Никос Мазиотис. Мазиотис беше арестуван през юни тази година след престрелка с полицията. Името му се свързва с атентата срещу резиденцията на германския посланик през декември 2013 година.

Терористичата групировка „Революционна борба“ пое отговорността за редица нападения срещу министерства, полицейски управления и банки. Други по-малки фракции като „Секта на революционерите“ и „Заговор на огнените клетки“ поеха отговорността за палежи и бомбени атентати в гъстонаселените квартали на Атина. Сензация предизвика и неуспешният опит за атентат в атинското метро през 2012 година, предотвратен благодарение на бдителността на машиниста. Тероризмът в Гърция придобива нови измерения, твърди Мери Боси, професор по въпросите на сигурността в университета в Пирея. „По-рано терористите извършваха нападения срещу държавни институции, чуждестранни посолства и срещу индустриалци. Междувременно ставаме свидетели на нападения и срещу сгради, в които има и обикновени граждани. Често извършителите мотивират нападенията си с това, че гражданите също били виновни, защото не се бунтували срещу установения ред“, казва тя.

Извършителите нямат общ профил

Мери Боси е публикувала няколко книги за гръцкия и международния тероризъм и е изтъкнат експерт по въпросите на сигурността. Често я питали как разсъждават терористите, казва тя. На този въпрос няма еднозначен отговор, защото в Гърция не съществува хомогенна екстремистка среда и извършителите нямат общи черти. Въпреки това има и прилики. Става дума преди всичко за млади хора, които са загърбили идеологическите битки от миналото. Повечето ляворадикални групировки са се простили с марксизма-ленинизма. Това води до ескалация на анархизма, който мнозина разглеждат като система, по-малко склонна към корупция и следователно по-жизнеспособна като алтернатива на империалистическата система.

Вярна на марксизма-ленинизма е най-опасната досега гръцка терористична организация – „17 ноември“, чието име обозначава датата на студентския бунт срещу военната диктатура през 1973 година. Терористите от „17 ноември“ извършват няколко убийства и нападения срещу гръцки индустриалци, консервативни гръцки издатели, както и срещу дипломати от Виликобритания и САЩ. Организацията е отговорна и за нападението с базука срещу германския посланик в Атина през 1999 година. Основателите на „17 ноември“ остават на свобода до 2002 година, когато цялата организация е разкрита от службите за сигурност. Терористичната групировка обаче напомня за себе си и до днес. В началото на годината осъденият член на групировката Христодулос Ксирос успява да избяга от затвора и до днес е в неизвестност. Мнозина се опасяват, че 56-годишният опитен терорист предава опита си на по-млади членове на различни терористични групировки.

„Гърция преживя един първи терористичен цикъл, който приключи с разбиването на „17 ноември“. Но проблемът с тероризма не е решен“, казва Танос Докос, генерален директор на известния мозъчен тръст ELIAMEP. Бездействието на властите и тежката икономическа и социална ситуация улесняват терористите, казва той в разговор с Дойче веле. Радикалите са в подем особено след декември 2008 година, когато заблуден полицейски куршум отне живота на 15- годишен младеж в Атина.

Радикализиране в кризисни времена

Танос Докос е притеснен от факта, че именно в кризисни времена много млади гърци с радикално мислене влизат във връзка помежду си. Десният и лявият тероризъм са извънредно опасни, но трябва да се прави разлика между тях, твърди анализаторът. „Десният тероризъм представлява по-голяма опасност за демокрацията в Гърция, защото терористите действат открито и застрашават цели социални групи, особено тези на мигрантите. От друга страна, именно по тази причина властите могат по-лесно да разкриват атентаторите от дяснорадикалната среда“, казва Докос.

Дълги години властите подценяваха щурмовите отряди на дяснорадикалната партия „Златна зора“. На парламентарните избори през юни 2012 година тя спечели голям брой гласове и има 18 депутати в гръцкия парламент. Едва след убийството на един гръцки музикант и активист на лявото движение през септември 2013 година от членове на „Златна зора“, прокуратурата се активизира. Днес прокуратурата обвинява 32 членове на партията в създавенато на „престъпна организация“. Председателят на партията Никос Михалолиакос и още няколко водещи фигури от партията са в предварителния арест. Вероятно процесът срещу тях ще започне през ноември.

Анализаторът Танос Докос се опасява, че безперспективността на много млади гърци и разочарованието им от политическите ветерани създава взривоопасна смес. Мери Боси пък обвинява политическите партии. „Младите хора имат визии, свои вътрешни конфликти и са склонни към полемика. Утвърдените партии обаче не намират отговор на техните въпроси. И затова младежите си създават паралелни светове, които не съответстват на политическия и идеологически дебат в страната“, заключава Мери Боси.

 
 
Коментарите са изключени за Заплахата от ляв и десен терор в Гърция