Валутните резерви на Украйна ще се изчерпат за по-малко от два месеца

| от |

Според прогноза на водещата компания за макро икономически анализи Capital Economics Украйна се намира на ръба на финансова криза.

444

Страната се нуждае от международна финансова подкрепа колкото се може по-скоро, тъй като настоящите валутни резерви за около 15 млрд. долара могат да покрият нуждите на Украйна от внос за по-малко от два месеца.

Capital Economics предполага, че финансовата подкрепа за Киев трябва да бъде доста голяма и в размер на около 20-25 млрд. долара, за да покрие финансовите нужди на Украйна за тази и за 2015-а година.

Междувременно ескалацията на руско-украинската криза с епицентър автономната република Крим, намиращата се в най-южната точка на Украйна на Черно море, доведе до пореден срив на украинската валута, до нов спад на руската рубла и до повишение на напрежението на европейските финансови пазари, което се изрази в солидно понижение на европейските борси и до ново понижение на еврото спрямо останалите основни валути и най-вече спрямо долара, йената и швейцарския франка с оглед техния статут на „валути-убежище“.

Украинската гривна (UAH) удари ново рекордно дъно от 11 гривни за един долар, падайки с 9% в рамките на деня, като форуърдните финансови пазари оценяват нейно понижение към 11,65 спрямо долара в шестмесечен период. Така само от началото на годината украинската валута вече се обезцени с близо 25%. Причина за продължаващата обезценка на украинската валута е и вчерашното решение на Централната банка на Украйна да се откаже от досегашния фиксиран курс на гривната спрямо долара и от опитите да ограничи нейния спад чрез валутни интервенции.

Украинските държавни облигации се търгуват относително стабилно, тъй като инвеститорите продължават да се надяват на скорошна международна финансова помощ за Киев. Лихвата на 10-годишните украински книжа се търгува около 9,6% – малко под вчерашното ниво от 9,7%, докато лихвата на краткосрочните книжа (на книжата с падеж през септември 2015-а година) се търгува относително стабилно около ниво от 14,5%.

Руската рубла също продължава да губи позиции на фона на ескалацията на руско-украинската „кримска криза“. Негативно влияние върху руската валута оказа и факта, че руските търговски банки имат огромни по размер експозиции в Украйна (за 28 млрд. долара), като евентуален риск от изпадане на Киев в неплатежоспособност ще засегне сериозно и финансовата система на Русия. Рублата падна до ново петгодишно дъно спрямо долара, като днес се търгува на ниво от 36,11 рубли за един долар и удари поредно рекордно дъно спрямо еврото.

Руската фондова борса губи близо 3% от стойността си (най-голям еднодневен спад от началото на януари насам), след като има сериозен спад на акциите на руските банки. Акциите на VTB Bank се сриват с повече от 3%, на държавно контролираната банка Sberbank падат с около 1%, а акциите на руския газов гигант Gazprom се понижават с над 1%.

Рязката ескалация на руско-украинската „кримска криза“ доведе до повишение на напрежението и на европейските фондови пазари и до спад на еврото на валутния пазар, въпреки днешната серия смесени икономически данни от еврозоната. Днешното напрежение на финансовите пазари се подсилва и от следобедните показания на шефа на Фед Джанет Йелън пред банковата комисия на Сената на САЩ и очакваните по-късно днес предварителни данни за февруарската инфлация в Германия и утрешните инфлационни данни за цялата еврозона.

 
 
Коментарите са изключени за Валутните резерви на Украйна ще се изчерпат за по-малко от два месеца