В НС цари дружба, Борисов с 3 хоризонта

| от |

43-то Народно събрание започна своята работа в дух на съгласие и дружба между основните политически партии, които доскоро бяха непримирими врагове, предаде парламентарният репортер на БГНЕС.

Депутатите бяха поздравени от президента Росен Плевнелиев, който не изключи в бъдеще България да бъде управлявана години наред от коалиции. По тази причина е необходима коалиционна култура.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи 3 варианта на всички политически сили. Първият вариант е краткосрочен, правителство до общинските избори през 2015 г. и съответно провеждане на избори две в едно; вторият вариант е правителство до президентския вот през 2016 г. и отново провеждане на избори две в едно; третият вариант е дългосрочен, правителството, на което да не се слага крайна дата за управление. При този вариант Борисов обеща, че няма да се кандидатира за президент. „Казвам го от трибуната, за да не се спекулира повече с това“, уточни той. „Готов съм на диалог. Всичко е в нашите ръце – готов съм на всеки един вариант, стига да гарантира стабилност“, заяви Борисов.

Михаил Миков обеща от името на БСП лява България да бъдат конструктивна политическа сила, която да предлага алтернативи. „Ще подкрепяме проектите, с които сме съгласни, и ще внасяме нови, когато не сме съгласни. Ще участваме в решението на проблеми с национално значение – като казуса КТБ, актуализация на бюджета и заявените приоритети, свързани с това“, каза той.

ДПС няма да подкрепи антиевропейска и антинатовска позиция, заяви на свой ред лидерът на движението Лютви Местан. „43-ият парламент идва в кризисен момент, изправени сме пред резонансово трептене на няколко кризисни елемента – бюджетен дефицит, проблемът КТБ, обърната пирамида на здравноосигурителната система. Наблюдаваме социален популизъм, насаждащ нетърпимост към естествените пазарни механизми“, каза той.

Радан Кънев от Реформаторския блок заяви, че трябва да си търси компромис, а Меглена Кунева добави, че РБ дава кураж на ГЕРБ да съставят стабилно правителство. Тя подчерта, че реформаторите няма да бъдат пречка за съставяне на дясно-центристко правителство.

От Патриотичния фронт заявиха, че ще работят за възраждането на добродетелите и се обявиха за здрава и богата нация.

Светлин Танчев от парламентарната група на „България без цензура“ обяви, че те ще направят всичко възможно, за да има по-дълго работещ парламент. „Ние сме готови да подкрепим кабинет на възможно най-широкото представителство“, посочи той.

Лидерът на Атака Волен Сидеров подчерта: „През тези три седмици видяхме толкова много мераклии за власт, че веднага възниква въпросът – а могъл ли? Когато искаш трябва да можеш“.

Ивайло Калфин от АБВ смята, че днес имаме нужда от национално съгласие и поздрави Борисов за проведените консултации.

След изказванията на лидерите на политическите сили, депутатите пристъпиха към избор на председател на Народното събрание. Една-единствена кандидатура беше издигната. Тази на Цецка Цачева от ГЕРБ. При откриването на дебатите за избор Стефан Данаилов, най-възрастният депутат, възкликна: „Какви дебати?“. Така Цачева стана за втори път председател на НС. Тя беше избрана почти единодушно с 219 гласа „за“. „Срещу“ нея гласуваха само 1 депутат от Патриотичния фронт и 11 депутати от „Атака“.

В резултат на изборите на 5 октомври България получи най-пъстрият парламент в своята най-нова история. В него са представени 8 партии, включително 2 националистически. Това е парламентът избран с най-ниската избирателна активност за последните 25 години. За 240-те нови народни представители са гласували около 50% от имащите право на глас български граждани.

Най-голямата парламентарна група в 43-то НС има партията на Бойко Борисов – 84 народни представители. „БСП – лява България“ ще има 39 депутати, а третата по големина група е тази на ДПС с 38 народни представители. Реформаторският блок ще бъде съставен от 23-ма депутати, Патриотичният фронт от 19, а „България без цензура“ от 15. С по 11 депутати са „Атака“ и АБВ.

На откриването присъстваха президентът Росен Плевнелиев, вицепрезидентът Маргарита Попова, служебният премиер Георги Близнашки и патриарх Неофит. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за В НС цари дружба, Борисов с 3 хоризонта