Увеличаването на глобалните емисии въглероден диоксид се е забавило

| от |

Увеличаването на емисиите въглероден диоксид в света се е забавило през 2012 г., сочат резултатите от изследване на Холандската агенция за оценка на околната среда.

Получените резултати могат да се обяснят най-вече с прибягването на САЩ до употреба на шистов газ, вместо въглища. Глобалните емисии въглероден диоксид са се увеличили с 1,1 на сто миналата година, докато средното им годишно увеличение през последното десетилетие е 2,9 на сто. Изследването разкрива „разграничаването“ между увеличаването на емисиите въглероден диоксид и глобалния икономически растеж, който е бил 3,5 процента миналата година.

Това свидетелства за промяна към не толкова интензивно ползване на фосилни горива и по-често прибягване към възобновяеми и икономични енергоизточници, се казва в изявление на агенцията и Съвместния изследователски център на Европейската комисия.
Същевременно употребата на фосилни горива се е увеличила през 2012 г. – на природен газ с 2,2 на сто, на петрол с 0,9 на сто, а на въглища с 0,6 на сто.
През 2012 г. най-големите замърсители са били Китай (29 на сто), САЩ (16 на сто), страните от ЕС (11 на сто), Индия (6 на сто), Русия (5 на сто) и Япония (4 на сто).
Емисиите въглероден диоксид от Китай са се увеличили с 3 на сто, докато средното им годишно увеличение е 10 на сто през последното десетилетие.
САЩ са регистрирали намаляване на емисиите си въглероден диоксид с 4 на сто, при икономически растеж от 2 процента. Това може да се обясни по-специално с увеличената употреба на шистов
газ. Става въпрос за най-ниските нива на емисиите въглероден диоксид от САЩ от 1993 г.