Учени разработват слънчеви панели, които работят по-добре при облачно време

| от |

Учени от Националната лаборатория по физика на Великобритания са разработили соларни панели, които са особено подходящи за Острова, тъй като функционират по-добре при мрачно и облачно време, пише The Telegraph. Използваният материал е тънък и гъвкав като плат и може да бъде произвеждан във всякакви цветове, като се 3D-принтира на листове.

BMA_Winter

Технологията е все още във фаза на разработка, но изследователите се надяват, че в бъдеще тя ще може да служи за направата на дрехи и чанти, които да зареждат телефони и лаптопи или да осигуряват топлина за собственика си. Материалът е толкова лек, че би могъл да се използва без необходимост от подсилване на покривните конструкции и на практика ще бъде почти невидим. Производители на автомобили като Fiat и Ford го тестват, за да разберат дали може да бъде част от покривите на колите и да зарежда електрическите елементи.

Традиционните панели се правят от полупроводници, които абсорбират пряката слънчева светлина и я преобразуват в електричество. Новата технология използва малки органични молекули, които служат като полупроводници. Те се потапят в разтвор и се принтират във всякакви форми с триизмерен принтер. За разлика от познатите до момента соларни панели, материалът, наричан органичен фотоволтаик, функционира по-ефективно при липса на пряка слънчева светлина.

 
 
Коментарите са изключени за Учени разработват слънчеви панели, които работят по-добре при облачно време

Повече информация Виж всички