Турция окончателно узакони Q, W и X

| от |

turcija-konechno-gi-legalizira-q-w-i-h-64504През 2005 г. турски съд наказал 20 кюрди с по 100 лири (около 40 евро) глоба заради това, че на плакати по повод Нова година са използвали буквите Q и W. Тези две букви, както и латинското Х, са забранени със Закона за въвеждане и прилагане на турското писмо от 1 ноември 1928 г. на Кемал Ататюрк, който предвиждал замяна на дотогашното арабско писмо на латиница, но без споменатите букви. Те oстанаха забранени 85 години, до 30 септември тази година, когато бяха легализирани като част от „пакета за демократизация“ на премиера Ердоган.

Защо точно тези букви са изпаднали в немилост от Ататюрк?

С реформацията на писмото от 1928 г. трябвало да се повиши грамотността и да се позволи по-евтиното и по-лесно печатане (за арабското писмо са били необходими над 400 парчета букви). Но реформата е имала и други политически цели: налагане на културна хомогенност и усвояване на турските малцинства.

В новата азбука са добавени букви, които отговаряли на турската фонология – ğ, ı, ü, ş – но други пък са били изхвърлени. Със стриктното спазване до турския, и със забраната на тези латински букви, Законът всъщност забранил писането на който и да е друг език, освен на турски. Най-засегнат от решението същевременно бил кюрдският, който исторически говорят 10-25% от населението, и който в писмената си форма съдържа забранените три букви.

Кюрдите през цялото това време гледаха на това законово ограничение като ключов инструмент за културна репресия в Турция. Когато Ердоган разкри съдържанието на неговия дългоочакван демократизиращ пакет, който се състои от няколко реформи, които разширяват правата на някои от малцинствата в страната, легализацията на Q, W и X изглежда като подадена маслинова клонка. Според кюрдите обаче, повечето от техните очаквания не са осъществени. Така например забраната за използване на майчиния език е отменено, но само в частните училища.

 
 
Коментарите са изключени за Турция окончателно узакони Q, W и X