Турция: мандатът за трансгранична – подготовка за мащабна война?

| от |

Парламентът на Турция разрешил използването на армията в борбата с бойци на „Ислямска държава“ в Ирак и Сирия. Дадено е също разрешение за пребиваването на въоръжени сили на други държави в Турция. Това споразумение ще действа в течение на една година, започвайки от 4 октомври.

Според турския премиер Ахмет Давутоглу, разрешението ще се използва по указание на правителството за премахване на всички рискове и заплахи.

Мнението си по повод на възможни последици за предоставянето на това разрешение с „Гласът на Русия“ сподели директорът от Отдела за международни програми на Института за външна политика Актай Аксой:

– Турция изпитва големи опасения по повод на онова, което сега става в Сирия. Засилването на охраната на нашите граници със Сирия и разрешението на парламента да бъдат използвани въоръжени сили за провеждане на трансгранични операции имат изключително отбранителен характер. Ще бъде ли това разрешение да бъде използвано на практика ще покаже времето. Но при днешните условия Турция била принудена да предприеме такива мерки. Например, известно е, че в турски населени пунктове близо до сирийските граници периодично попадат снаряди от минохвъргачки.

Безусловно, турският народ не желае война. А и турските власти нямат намерение да се въвличат в „сирийската авантюра“ при отсъствието на съответна резолюция на Съвета за сигурност на ООН, или поне с решение на НАТО. Но днес националната сигурност на страната се оказа под пряка заплаха и ситуацията продължава да се влошава. Затова не е изключено, че все пак ще се наложи това разрешение да се използва.

Това беше мнението на известния експерт-международник от Анкара. А за това, какво мислят жителите на турските провинции, разположени близо до сирийските граници, ни разказа ръководителят на регионалното отделение на опозиционната Народно-републиканска партия Сервет Молаоглу:

– От самото начало смятахме близкоизточната политика на сегашното турско правителство за погрешна. Особено провален си оказа сирийския вектор. Турция със цел сваляне на Башар Асад подкрепи опозицията, която първоначално се опитваше да се покаже умерена, но след това откри пред света истинското си лице. Тази погрешна политика стана една от главните причини за укрепването на „Ислямска държава“ и на други радикални ислямистки групировки.

Международната общност очакваше от Турция по-балансирани стъпки и спазване на принципите на международното право. Но Анкара не се съобразява с това и продължава в своята регионална политика да извършва недопустими грешки. Не може в условията на отсъствие на съответна резолюция на Съвета за сигурност на ООН в едностранен ред да се намесва в събития в чужда страна. Подобна авантюра може да се обърне в трагедия за нас. Нашите населени пунктове могат да се окажат под прекия прицел на бойци от терористични групировки. Във външната си политика Анкара разчита на западните страни, които днес са с нас, а утре – не. А на нас ще се наложи да се сблъскаме с последиците след интервенция.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Турция: мандатът за трансгранична – подготовка за мащабна война?