Турция късно осъзна заплахата от „Ислямска държава“, а сега е с вързани ръце

| от |

Турция късно осъзна заплахите, произхождащи от радикалните джихадисти в Сирия, което я поставя в трудна ситуация сега, когато „Ислямска държава“ е новият й съсед.

САЩ се опитват да формират международна коалиция за борба с „Ислямска държава“, но Турция желае да играе само хуманитарна роля, отхвърляйки възможността да заеме страна във военен смисъл.

Анкара не иска да даде на екстремистите извинение да навредят на 49 нейни дипломати, които бяха взети за заложници преди три месеца в Ирак.

„Дипломатите може да бъдат използвани като човешки щитове или обезглавени. Това би било ужасно за Турция като човешки загуби и по отношение на вътрешната политика“, казва Дорук Ергюн, изследовател от базирания в Истанбул мозъчен тръст Едам.

Съществува и безпокойство, че ако „Ислямска държава“ бъде силно засегната и принудена да се оттегли, Турция заради географското си разположение ще бъде първата на опашката, която ще пострада.

„Много турски граждани се сражават заедно с ИДИЛ, а Турция е съсед на ИДИЛ сега и най-вероятно ще понесе последствия от ИДИЛ“, каза Ергюн, използвайки едно от няколкото съкращения на „Ислямска държава“.

„ИДИЛ има мрежи в Турция и може да вземе на прицел Турция било по границата, било в големи градове“, продължава съавторът на публикуван този месец труд, озаглавен „Турска перспектива за възхода на Ислямския халифат“.

„Ислямска държава“ контролира гранични пунктове от сирийската страна на турската граница, изправяйки членката на НАТО лице в лице с войнствената групировка, известна със своята жестокост, включително с обезглавявания и преследване на малцинствата.

След началото на сирийския бунт срещу президента Башар ал Асад през 2011 г., Турция стана един от най-твърдите поддръжници на разнородната опозиция.

Тя отвори границата си със Сирия в двете посоки, позволявайки на бежанците да прииждат към Турция и на бойците да влизат, за да се сражават срещу режима.

„Турция е критикувана от месеци дори преди настъплението на ИДИЛ, че не взима мерки срещу джихадистите“, каза Ергюн. „Нейната преценка за заплахата беше различна от тази на САЩ и тя надцени способността си да се справи с мрежите, ако поиска“.

Позволявайки на бойци и средства да се стичат в Сирия без затегнат контрол, тя по невнимание даде възможност на „Ислямска държава“ да стане по-силна.

„Приоритетът на Турция е да отстрани от власт Асад“, смята Ергюн, което значи, че правителството охотно си е затваряло очите пред много проблеми, за да постигне тази цел.

Когато „Ислямска държава“ започна директно да заплашва Турция по-рано тази година, и още повече, когато дипломатите й бяха взети за заложници, страната бързо започна да изготвя стратегия, чрез която да противостои на заплахата.

Това включваше споделянето на разузнавателна информация със съюзниците, особено с членовете на НАТО, и затягане на контрола по границите и летищата й, като същевременно тя предприе действия срещу тайните мрежи на „Ислямска държава“ вътре в Турция.

„Накратко казано, Турция не може да контролира на 100 процента границата в момента“, казва Ергюн.

Това отчасти произтича от огромната дължина на границата, от мащаба на мрежите на „Ислямска държава“ вътре в Турция и от закъснялата реакция на Анкара.

Ако дипломатите й бъдат освободени, Турция все пак би могла да играе директно по-голяма роля в борбата срещу „Ислямска държава“, отбелязва Ергюн./БТА/

 
 
Коментарите са изключени за Турция късно осъзна заплахата от „Ислямска държава“, а сега е с вързани ръце