Турция, Бразилия, Сърбия и Литва на 1/4-финалите

| от |

Отборите на Турция, Бразилия, Сърбия и Литва допълниха четвъртфиналите на световното първенство по баскетбол в Испания след вчерашните двубои, съобщава News7.

В Барселона турците се нуждаеха от решителна тройка на Емир Прелджич 5 секунди преди края на срещата с Австралия, която да им донесе минималната победа с 65:64 „Кенгурата“ водеха с 5 точки само минута преди края, но Прелджич взе нещата в свои ръце и с тройка намали изоставането на тима си на 62:64. След това австралийците направиха 24 секунди в атака, което позволи на турците да организират едно последно нападение, завършило с нови 3 точки на крилото на Фенербахче. За победителите най-резултатни с по 16 точки бяха Прелджич и Синан Гюлер, докато за Австралия с 15 точки завърши центърът Арън Бейнс.

В следващата фаза Турция ще срещне Литва. Литовците победи Нова Зеландия на осминафиналите със 76:71. Европейците се измъчиха, но в крайна сметка стигнаха до успеха след по-концентрирана игра в края. 2:42 мин. преди края резултатът беше равен 65:65. В следващите 101 секунди литовците решиха мача със серия от 8:0, след която поведоха със 73:65. Баскетболистите на Нова Зеландия опитаха последен щурм и 17 сек. преди сирената стигнаха до 71:74, но за повече нямаха сили. Центърът на Торонто от НБА Йонас Валанчунас беше лидер за победителите с 22 точки и 13 борби. Мартинас Поциус добави 11 точки. За Нова Зеландия с 26 точки най-резултатен беше гардът Кори Уебстър. Мика Вокуна се отличи с 9 точки и 10 борби.

Бразилия пък разгроми Аржентина с 85:65 в голямото южноамериканско дерби в Мадрид. „Селесао“ започна лошо мача и изоставаше с 13:21 след първите 10 минути, но след това бразилците взеха контрол над мача и спечелиха с разлика всеки един от оставащите три периода. Особено силни играчите на Рубен Маняно бяха в началото на третата и четвъртата част, като започнаха и двете със серии от по 18:6. Над всички за победителите бе Раул Нето, който вкара при 9 от 10-те си стрелби към противниковия кош и приключи с 21 точки. За Аржентина ветеранът Пабло Приджони наниза 18 точки, но 15 оттях дойдоха до почивката На четвъртфиналите Бразилия среща Сърбия.

Сърбите надделя над Гърция с 90:72. „Плавите“ контролираха мача почти през цялото време, но изковаха успеха си след почивката. През първото полувреме сърбите поддъдржаха аванс от няколко точки, а Гърция успя да поведе само веднъж 63 секунди преди края на втората четвърт при 42:41. но в последствие допусна 5 безответни точки и се прибра на почивка при 42:46. За последно елините изравниха при 50:50 две минути след началото на второто полувреме. Сърбите нанесоха първия си по-сериозен удар със серия от 9:1, след която поведоха с 64:53 точки 96 секунди преди края на третата част. Нова поредица от 12:0 окончателно реши мача от интрига 4 минути преди сирената, когато Сърбия дръпна с 80:60. Богдан Богданович беше най-резултатен за победителите с 21 точки. Центърът на Милуоки от НБА Мирослав Радулица завърши с 16 точки и 6 борби, а гардът Милош Теодосич допринесе с 13 точки и 5 асистенции. За световният вицешампион от 2006 година Гърция гардът на Мемфис Ник Калатес беше най-полезен с 14 точки и 5 борби. С по 12 точки завършиха Никос Зисис и Йоргос Притнезис.