Трябва ли да се плашим от Еболата?

| от |

Световната здравна организация официално обяви епидемията от Ебола като „извънредна здравна ситуация от международно естество“. Звучи страшно, но не е така.

ebolafear-650x325

В превод това означава, че епидемията е сериозна, че има опасност да се разпространи в съседните африкански страни и че ще трябва международна намеса за справяне с вируса.

Епидемията е най-лошата, която светът преживя до сега, с 1779 заразени и близо 1000 жертви. Въпреки че има малък шанс епидемията да се прехвърлят при съседите, еболата е далеч от това да се превърне в глобална епидемия.

Ето защо не трябва да се страхуваме:

  • Предава се при пряк контакт с кръв или друга телесна течност (например слюнка, урина) от заразени
    хора или трупове. Вирусът се предава също така до седем седмици след оздравяването при сексуален
    контакт без използване на предпазни средства.
  • Летовищните власти внимават за откриване на болни пътници, предотвратявайки вируса да „пътува“ към други страни.
  • Много страни в света имат ресурси за предотвратяване на разпространението. Докато лекарите имат маски, ръкавици и защитни костюми, не може да се стигне до инфекция.
  • В Африка населението се страхува от западната медицина, което води до това да търсят помощ от шамани и знахари. Така че, вместо да се отправят към медицинските центрове, хората прекосяват границите и разпространяват болестта. Трудно е това да се случи на други континенти.

Ebola-IMAGE-11-600x399

Междувременно стана ясно, че клиничните тестове на ваксина срещу вируса Ебола може да започнат следващия месец, а ваксината да бъде достъпна за употреба до 2015 г, съобщи АФП.

Британската фармацевтична компания GlaxoSmithKline е разработила превантивна ваксина, която предстои да бъде тествана в лабораторни условия.

В момента няма достъпно лечение или ваксина за вируса Ебола, който причинява силна треска и в най-лошия случай силно кървене, което не може да се спре.

От началото на годината са тествани няколко ваксини и метод на лечение на американската компания Mapp Biopharmaceutical. При маймуните има обещаващи резултати и може да има ефект върху двама американци, заразени с вируса в Африка.

 
 
Коментарите са изключени за Трябва ли да се плашим от Еболата?