Там земята не спира да се люлее

| от |

Тези дни Чили бе разтърсено от особено силни земетресения с мощност 8,2 и 7,8 по скалата на Рихтер. В тази страна обаче това не е рядкост: там земята се люлее постоянно, пише Дойче веле. Защо?

c22_22415051

Чили, Аляска и Япония са сред регионите с най-голяма сеизмична активност в света. Най-силното земетресние, измерено някога, е усетено именно в Чили – през 1960 година с мощност 9,5 по т.нар. Моментна магнитудна скала (тя дава възможност да се отчитат разликите между две много силни земетресения – например едно с мощност 8,7 и друго с мощност 8,8; затова всички по-силни земетресения на практика се измерват по моментен магнитуд).

През 1960 година в Чили загинаха над 5000 души. При земетресение с мощност 8,8 през февруари 2010 пък в Южно Чили загинаха над 500 души, а близо 200 000 сгради бяха разрушени. Eто че тези дни страната отново стана жертва на две силни земетресения – с магнитуд 8,2 и 7,8 по скалата на Рихтер. Всъщност само през последните няколко седмици в района на Андите е имало няколкостотин, макар и по-слаби земни труса.

Земетресенията в региона на Андите обиновено са тектонски – както и близо 90% от всички земетресения. Тези земни трусове са смятани за най-опасните, защото имат и най-голям радиус. Те са породени от движението и приплъзването на пластовете от земната обвивка. Друг вид земетресения са тези с вулканичен характер, които обаче са значително по-слаби по мощност.

Гигантски напрежения в земното ядро

Земната кора се състои от множество различни елементи – няколко гигантски океански плочи и множество по-малки континентални. Всички те се намират в постоянно движение, което се измерва с по няколко сантиметра на година. Движението на отделните плочи е разнопосочно – те се сближават или отдалечават, сблъскват се или се приплъзват една над друга. Вследствие от това се стига до размествания по повърхността на земята и промяна в местоположението на отделните континенти – именно това е т.нар. тектонска активност.

„Ядрото на Земята се състои от метали и скали, за които се предполага че са втечнени поради високите температури от близо 5000 градуса по Целзий. В същото време средната температура по повърхността на Земята е нулева. Тази гигантска температурна разлика води до различна консистенция и плътност на скалните маси“, пояснява Райнер Кинд от Геофизичния център в Потсдам. „Горещите скални маси се издигат нависоко, студените падат надолу. Тази динамика на земното тяло е и причината за постоянното движение на тектонските плочи“, казва сеизмологът.

На практика нашата планета представлява нещо като перпетуум мобиле за производството на енергия от топлина. Постоянната активност в земното ядро води и до постоянни движения по повърхността на Земята и до създаването на нови планински масиви, вулканични изригвания, както и на земетресения.

Регионът на Андите например е възникнал относително късно в историята на Земята – това става преди 150 милиона години в резултат на сблъсъка между океанската плоча и континенталната южноамериканска плоча. В резултат на това на земната повърхност започват да се издигат и натрупват скални късове. Едва след няколко милиона години Андите достигат днешната си надморска височина. Нещо повече – Андите и днес продължават да „растат“, защото океанската плоча продължава да се приплъзва под континенталната, така че и занапред може да има силни земетресения.

Опасно ли е в България?

България също се намира в регион с относително силна сеизмична активност. Тя е била обаче много по-силно изразена през 1930-те години. Като особено катастрофално се помни земетресението в Чирпан през 1928 година, което е имало сила от 6,8 степен по скалата на Рихтер. В по-ново време, според учените, цари практическо затишие, като изключим земетресенията в Стражица през 1986 година и във Велинград през 1977 година, които обаче са по-слаби. Най-опасните сеизмични зони в България са Благоевградската, Софийската, Шабленската, Великотърновската и Горнооряховската.

 
 
Коментарите са изключени за Там земята не спира да се люлее