Тайните на крадените смартфони

| от |

В края на май 2012-та в склада на ФедЕкс в Калифорния един повреден пакет се разпада пред очите на служителите и от него изпадат десетки неотворени iPhone-и. Служителите се свързват с Apple, от където им потвърждават, че става дума за устройства, които ще бъдат продадени на черния пазар.

Случаят е поет от Брайън Фичнер от звеното за електронни престъпления на съдебния отдел на Калифорния. Той внимателно отваря пакета с телефоните,записва серийните номера и отново запечатва пакета. Пратката се изпраща до крайната дестинация – Сакраменто.

ff_phone-theft_1_lock

В Сакраменто тя е доставена от Васиф Шамшад, който носи пратката на адрес в покрайнините на града, където е приета от Шу Лин Вън и съпругата му Юутинг Тан. Разследванто установява, че Уен е израснал в Китай и като възрастен емигрира в САЩ, където получава америански паспорт и отваря магазин за телефони и електроника в Сакраменто. До тогава нямал никакво досие.

Фичнер изпраща детективи, които трябва да наблюдават дома на Вен и Тан. Те отбелязват,че двойката товаря четири големи пакета в техния джип. Стигат до поща и посочват адрес на пратката Хонг Конг. Полицаите чакат двамата да си тръгнат, след което отварят пратките, в които има 190 изцяло нови смартфона (предимно iPhone, но има и някое Blackberry). Част от серийните номера на Айфоните са еднакви с тези, които Фичнер е записал в офиса на ФедЕкс.

ff_phone-theft_1_iphones

След известно време Фичнер рисува снимка на цялата схема:
„Посредници като Шамшад търсят и примамват бездомници, на които предлагат по 100 долара на всеки, който вземе телефон, на свое име оънякой от местните магазини за електроника.

В Калифорния тази стока се предава на Вен и Тан, които организират доставката на мобилни телефони до техните хора в Азия. Разликата в печалбата е огромна: в Северна Америка, мобилните оператори обикновено субсидират цената на устройството в замяна на многогодишен договор. С други думи, за да получим телефона ние плащаме само малка част от пазарната му цена. Вън и Тан използват тази система чрез закупуване iPhone-и – чрез посредници – за 200 долара на парче и след това ги продават в Китай за около 1000 долара „, обяснява Матю Шаер в текста за Вайард.

ff_phone-theft_1_book

Според данни на Фичнер и колегите му, само за една година Вен, само чрез своята сметка във ФедЕкс изпратил 111 пакетав Китай. До приклюването на случая, двойката е направила годишен доход от 2,5 милиона долара. Вен в момента излежава 3-годишна присъда, а Тан една година.

Цялата история може да видите тук

 
 
Коментарите са изключени за Тайните на крадените смартфони