„Стрес тестовете“ на Фед показват, че 29 от 30-те най-големи банки могат да издържат на икономически шокове

| от |

Годишният „стрес тест“ на Федералният резерв за финансовото здраве на големите банки показа, че най-големите финансови институции в САЩ са достатъчно силни, за да издържат на сериозен икономически спад, което потенциално разчиства пътя на банките да раздават дивиденти на техните инвеститори и да осъществяват обратно изкупуване на акции.

Bank-sign-3

Федералният резерв заяви, че 29 от 30-те най-големи финансови институции имат достатъчно капитал, за да продължат да отпускат заеми, дори когато се сблъскват с едни хипотетични сътресения на икономиката на САЩ през тази или през 2015-а година, включително и при евентуален солиден спад в цените на жилищата и рязък скок на нивото на безработица, предаде БНР.

Резултатите от „стрес теста“ ще бъдат взети предвид при решението на Фед през следващата седмица да одобри или да отхвърли плановете на отделните банки за връщане на милиарди долари на техните акционери чрез раздаване на дивиденти или обратно изкупуване на акции. Годишните „стрес-тестове“ на Фед имат за цел да гарантират, че големи банки могат да издържат на тежки загуби, без да е необходимо правителство да ги спасява и да ги оздравяване.

Според т.нар. „сериозно нежелан“ сценарий, който прогнозира дълбока рецесия при растящите безработица, стръмен спад в цените на жилищата и спад от почти 50% в цените на акциите за девет поредни тримесечия, годишният „стрес тест“ на Фед показа, че 30-те най-големи банки в САЩ могат да понесат загуби за 366 млрд. долара. Федералният резерв заяви, че банките „са общо в по-добра позиция“, за да издържат подобни загуби.

Резултатите от тестовете, които бяха оповестени снощи, подчертават подобряване на здравето на банковия сектор, който беше принуден от регулаторните органи на САЩ да засили своите капиталови нива в началото на финансовата криза през есента и зимата на 2008-а година. Все пак някои от най-големите банки, включително Morgan Stanley, JP Morgan Chase и Bank of America, бяха поставени близо до дъното в класацията (според проведения „стрес тест“) по отношение на техните капиталови нива в продължение на девет тримесечия на силно неблагоприятни икономически условия.

Bank of America е с най-слаби показатели сред големите финансови институции, като т.нар. „капиталова адекватност от първи ред (Tier 1)“ пада към 6% при хипотетичните негативни сценарии на Фед. Банката би отчела загуби от 49 млрд. долара преди облагането с данъци, като това са най-високите потенциални загуби спрямо останалите тествани банки.

Само финансовата институация Zions Bancorp, която е регионален заемодател със седалище в Солт Лейк Сити, има равнища на капитал според деветмесечния негативен сценарий, който не биха успели да отговарят на минималните капиталови стандарти на Фед. Федералният резерв заяви, че Zions Bancorp би имала „капиталова адекватност“ от едва 3,5%, което е под минимума от 5% на Фед. Преди време банката заяви, че най-вероятно ще представи отново капиталовия си план на Фед, след като тя продаде определени дългови ценни книжа, които бяха одобрени от Федералният резерв и от другите финансови регулатори през декември 2013-а година.

 
 
Коментарите са изключени за „Стрес тестовете“ на Фед показват, че 29 от 30-те най-големи банки могат да издържат на икономически шокове