„Стара Европа“ се завръща в Еврокомисията

| от |

Може да се каже, че новата Еврокомисия, изпълнителният орган на ЕС, е „най-политическата“ и най-ярката от първата половина на 90-те години, смята Арно Дюбен, директор на Френско-руския аналитичен център „Обсерво“.

Тогава председател на Еврокомисията бе Жак Делор, който я оглавяваше от 1985 до 1994 година.

„Юнкер състави самостоятелно своята Комисия, без да се поддава на натиск от страните-членки. Последните години при Барозу ние бяхме свидетели как столиците на големите европейски държави си извоюваха редица пълномощия от Еврокомисията. Юнкер се позиционира като силен политик, претендиращ за автономна позиция в рамките на общоевропейската политика“, сподели експертът за агенция РИА „Новости“.

Според него много е символично, че ръководителят на ЕК е представител на Люксембург – страна, която се намира „на границата между френския и германския свят“. Дюбен смята, че това е един вид символ на „завръщането на Стара Европа“.

Арно Дюбен сята също, че „назначаването на поляка Доналд Туск за председател на Европейски съвет не трябва да се възприема като стъпка, враждебна спрямо Русия. Туск е много „специфичен“ поляк: той е кашуб (славянска малцинствена група -ред.) и не е националист за разлика от повечето политици в Полша. Не трябва да се забравя, че Туск заедно с Путин участваха в възпоменателните мероприятия в Катин през април 2010 година. Той е привърженик на историческото помирение между Полша и Русия. Самият факт, че постът на комисар по енергетика бе даден на испанеца Мигел Ариас Канете е знак, че Брюксел ще следва неутралитет по тези въпроси. Това е особено важно в контекста на тристранните преговори за Украйна и сегашното положение в Украйна“, коментира Дюбен.

Той припомни също, че проектът за енергиен съюз е възложен на представител на Словения, който не е сред яростните противници на Русия. /РИА „Новости „, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за „Стара Европа“ се завръща в Еврокомисията

Повече информация Виж всички