Сръбски четници в Източна Украйна

| от |

Сръбски четници се бият на страната на сепаратистите в Източна Украйна. По данни на Белград те не са единствените сръбски наемници, които участват в бойните действия. Премиерът Вучич ги призова да се завърнат в Сърбия, предава Дойче веле.

Гъстата брада прикрива част от лицето му. Маскировъчната униформа и автоматът също са част от имиджа на Братислав Живкович. Той е командир на сръбските четнически милиции в Източна Украйна. 39-годишният Братислав Живкович е в Крим още от месец март, където, както сам казва, „защитавал братския руски народ“. По данни на „Народното опълчение“ на самопровъзгласилата се „Република Нова Русия“ сръбските доброволци са отблъснали нападение на украинската армия в близост до Луганск. Сепаратистите съобщават, че в боя се били унищожени два танка, заедно с екипажа и друга бойна техника.

Наемници от двете страни на фронта

Много медии информират за руски, чеченски и казашки наемни войници, които се бият на страната на проруските бойци в Украйна. Руската информационна агенция РИА Новости информира за двама доброволци – „антифашисти“ от Испания и един от Чехия, сражаващи се на страната на сепаратистите. Сръбската четническа бригада се състои от 46 бойци. Сред тях има руснаци и един българин, посочва вицепрезидентът на сръбското четническо движение Зоран Андреич в разговор с Дойче Веле. Самият той останал в Сърбия, но „командирът Живкович“ бил на предната фронтова линия. Андреич твърди, че неговите другари са отлетели за Москва в средата на юли, за да доставят хуманитарни помощи за източноукраинския град Луганск.

„На украинската граница нашите момчета са получили оръжие за защита на хуманитарния конвой. На летището в Луганск обаче те попадат под силен артилерийски огън и трима души от тях са били ранени“, казва Андреич. Ето защо той и другарите му решили да се присъединят към „Новорусийското народно опълчение“, сочи Андреич. И допълва, че сръбските четници не получават никакви пари за своята мисия.

Сръбският премиер Александър Вучич твърди точно обратното. „99 процента от тях са наемници“, заяви той на пресконференция в Белград. По негова информация броят на сръбските граждани, които се сражават в Източна Украйна не е голям. Ставало дума за няколко десетки сръбски граждани, които се биели на страната на сепаратистите. Имало и няколко десетки сърби, които се сражавали на страната на украинската армия. Вучич отправи ясно послание към всички сръбски бойци в Източна Украйна: „Те трябва да се завърнат в родината си и да се грижат за своите семейства, вместо да се бият за интересите на други. Все едно дали получават 2 100 или 6 500 долара, в зависимост от това на коя страна се бият“. Сръбският премиер не пожела да назове източниците на тези цифри и информации.

Стари познанства от войната в Босна

Сръбските четници в Луганск имат богат боен опит. Много от тях са се сражавали и в кървавите югославски войни, посочва Зоран Андреич. „Ние сме изпратили само опитни бойци в Украйна“, казва той. По думите му, не малко руски и казашки доброволци също са „защитавали сръбските земи“ навремето. Военният командир на т. нар. Донецка република Игор Гиркин (известен с псевдонима Стрелков) се е бил на страната на сърбите в Босненската война и познава днешните си бойни другари.

Белградският експерт по въпросите на сигурността Зоран Драгишич не вярва, че руско-сръбското братство мотивира сръбските четници да се бият в Украйна. „Става въпрос за пари, а не за идеали. Това са наемници, които могат да бъдат вербувани като войни по целия свят. В началото на века те се биеха по бойните полета на Африка. Днес се сражават в Сирия, Ирак или Украйна“, казва експертът. Сърбия се е превърнала в износител на т.нар. „кучета на войната“. В богатите страни като Холандия или Германия също съществува проблемът с „военните туристи“, така че причината надали е в тежкото икономическо положение на Сърбия, сочи Драгишич.

През есента в Белград трябва да бъде гласуван закон, според който участието на наемници във война в чужбина е наказуемо. Проектозаконът обаче не е насочен само срещу сръбските четници в Украйна. Има случаи и на мюсюлмански граждани на Сърбия, които се сражават на страната на джихадистите в Близкия Изток. До влизането на закона в сила всички сръбски наемници от цял свят могат да се завърнат в родината си, без да се опасяват от наказателно преследване.

Братислав Живкович също мисли да се върне в Сърбия. Наскоро той публикува отворено писмо, в което призовава сръбския премиер на телевизионен дуел. В него Живкович щял да докаже, че борбата му срещу „нацистките части в Източна Украйна“ била справедлива.

 
 
Коментарите са изключени за Сръбски четници в Източна Украйна