Социалният потенциал на новите технологии

| от |

Автор: Виктор Дремсизов, www.oib.bg

България се слави с големи постижения както в спорта и музиката, така и в науката. За съжаление обаче, страната ни попада на доста задна позиция в списъка на държавите, успели да внедрят иновативни решения и технологии. Можем да се запитаме откъде идват проблемите? Защо имаме потенциал да направим от стъклото прекрасен диамант, но предпочитаме да държим стъклото и да не се опитаме?

Къде ли са проблемите? Могат да се изтъкнат много, както и оправдания, но често срещаните са:

Като основен проблеми е начинът на мислене. В бизнеса се внедряват иновативни технологии, но можем да кажем, че ситуацията е „It’s Complicated”. Фирмите инвестират средства в закупуването на определена система и смятат, че тази инвестиция е за дълъг период от време, и замразяват процедурата по усъвършенстването. Използват всичко до край. Тайната на иновацията е постоянната промяна. Много малко са фирмите, които заделят бюджет за изследвания и иновации.

Следваш проблем може би е липсата на „teamwork”, сътрудничеството на мениджърите от бизнеса с научните изследователи. Възможността за съвет и решение. Липса на стремеж към намирането на нови решения с помощта на научни специалисти.

Като решение на проблемите е желателно да се започне от разговора – комуникация на изследователите с бизнеса. Да се премине от „It’s Complicated” към „In a Relationship” с една основна цел – усъвършенстване

21.век ни предоставя безброй възможности за промяна. Само с едно кликване можем да променим толкова много неща. Безспорно можем да го наречем „векът на иновациите”. Но доколко България е успяла да внедри иновативни решения? Светът се стреми към внедряване на различни нови технологии с една основа цел да улесни максимално нашето ежедневие и нещата, с които се сблъскваме всеки ден.

Новите технологии ни помагат за усвояването, анализирането и възможността за работа с по-голяма база информация. Спестяваме време, като получаваме необходимата информация бързо и ефективно. Започваме да живеем един социален живот, за жалост в последно време този живот е повече във виртуалното пространство, отколкото стандартното очи в очи.

Усилията трябва да бъдат насочени към внедряването на иновативни услуги. Към момента повечето усилия са насочени към бизнеса. Иновативните технологии са фокусирани повече в частната сфера. А къде са те в социалния живот – битието на хората? Колко по-лесно би било ако изпълняваме задълженията си от разстояние. Новите технологии могат да ни спестяват едно от най-ценните неща, а именно времето.

Къде е мястото на България при новите технологии ?

Е-правителство е нещо, за което се говори в България от толкова много време, а по пътя към неговото изпълнение ние сме застанали на първите стъпала и не мърдаме от там. Е-правителство и в частност е-услуги са една добра крачка към повишаването на социалния живот чрез иновативните технологии. Могат да бъдат посочени примери за държави, които успешно са внедрили в начина си на управление електронните системи и доколко това е предоставило една положителна оценка на държавата. Такива примери са държави като Естония, Германия, Англия и други.

Къде ли е проблемът с липсата на иновации?

Може би проблем е финансовата стойност по изпълняването и осъществяването на идеите,решителността на бизнеса и предприемането на първата крачка,недостатъчно информираност относно ползите и положителната страна от внедряването на иновациите, както и липса на идеи.

 
 
Коментарите са изключени за Социалният потенциал на новите технологии