След изборите всички се кръстят на програмата на Реформаторския блок

| от |
Митко Димитров и Даниел Вълчев

Митко Димитров и Даниел Вълчев

Изборите минаха и дойде време за следизборни сметки и политическо инженерстване, което трябва да изведе страната на пътя на стабилността, колкото и клиширано да звучи. Големият въпрос е кой ще спечели от цялата процедура. Силно се надявам това да сме ние – българските граждани. Иначе казано – политиците трябва да се вземат в ръце, ако искат сметките им да не излязат криви, защото народът е озверял от безочието и наглостта на властимащите.

Бойко Борисов заговори за правителство на споделената отговорност. Зачудих се от кога Борисов е придобил способността да споделя властта. Ако трябва да съм честен, г-н Борисов впечатли с този еквилибристичен похват по време на пресконференцията им, но всъщност изразът „правителство на споделената отговорност” ми звучи толкова празно и плашещо, колкото и „експертно правителство”. Не ми се струва разумно парламентарните партии да демонстрират липсата на коалиционна култура, която води след себе си жестока властова немощ, която пряко рефлектира върху животите на българските граждани. И, за да не бъде обвинен в празнодумие, ще го кажа така: партиите да седнат и да се разберат какво е най-нужно за страната в следващите 6 месеца, в следващите 12 месеца и така да започне промяната, за която всички говорят от 89-та насам. Това означава реформи, реформи и само реформи. В съдебната власт, в здравеопазването, в социалната сфера. Това, както разбираме звучи плашещо за някои партии и техните лидери и явно има защо.

Единствен носител на подобни намерения е Реформаторският блок. Колкото и трудна коалиция да е, както често се изразяват представители на ръководствата на партиите в Блока, е единствената смислена сила в бъдещия парламент, дай Боже и в следващото управление, която настоява за някакви реформи въобще. Истината е, че всички политици и партии, които искат да си предадат някакъв сериозен облик, започнаха да се кръстят на програмата на Реформаторския блок, и това безспорно е успех за дясното обединение. От тема табу, правосъдието се превърна във водеща тема в говоренето на толкова много хора. Тук въпросът е отново КОЙ? – кой е в състояние да проведе такава реформа, кой е в състояние да я подкрепи и кой недоволства от намерението за това. Очевидно приказващите са повече от мераклиите, но мисля, че това не учудва никого. Въпрос на воля и на смелост е, а към момента единствено Реформаторският блок показва смелост, решителност и намерение за реформи, а отказът на останалите партии да проведат реформи доказва огромните зависимости, в които е оплетена системата.

Източник: Блогът на Митко Димитров

 
 
Коментарите са изключени за След изборите всички се кръстят на програмата на Реформаторския блок