Сирия е на кръстопът

| от |

syru

Вчера в Сирия бе „ден на тишина“. Днес страната избира своя президент, а експерти смятат, че вариантите са два: или Асад, или „Ал Кайда“.

Гласуването в Сирия е насрочено за 3 юни, което ще наблюдават парламентаристи от 30 приятелски страни, в това число от Русия. Заедно с президента Башар Асад, за президентското кресло се кандидатират малко известни политици – депутатът-комунист от Алепо Махер Абдел Хафиз Хаджари и бизнесменът Хасан Абдел Иляхи ан-Нури – бивш държавен министър, оглавяващ Националната инициатива за реформи. Първият защитава интересите на трудещите се маси, пострадали в резултат на кризата; ан-Нури смята за приоритет борбата с корупцията и подкрепата на средната класа.

Според предварителни прогнози, изходът на изборите е предрешен и предпочитание има ръководителят на държавата Башар Асад, за който ще гласуват не по-малко от 70% от гражданите, които ще участват в гласуването. Ето какво заяви ръководителят на Центъра за близкоизточни изследвания на университета на Оклахома Джошуа Лендис:

– В същност, Асад няма опоненти, има няколко кандидати, които са против Асад, но всички те заявиха, че ще бъдат щастливи, ако той победи. Предстоящите избори са опит на Асад още веднъж да покаже, че той контролира ситуацията в страната. Изборите се провеждат в момент, когато все повече и повече сирийски граждани се разочароват от революцията, която те повече не виждат като зрима алтернатива на Асад.

Според сирийския политолог Мехди Дахлюла, за първи път в съвременната история на Сирия президентските избори на алтернативна основа ще станат значима стъпка по пътя към демократически плурализъм. Провеждането им в конституционни срокове означава победа на независимия избор на сирийския народ. Според него, „за по-нататъшните политически стъпки и инициативи на Дамаск е много важно, колко хора ще гласуват във вторник за Асад.

В същото време, оптимистичните прогнози по повод бъдещето на Сирия, така или иначе, са свързани с името на Асад. Както и да се оценява неговата персона, необходимо е да се признае, че сегашният президент е единственият действащ политик, способен да измъкне страната от драматичната задънена улица, в която те се оказа, в това число, и по вина на Запада, решил да подкрепи „арабската пролет“ без да се съобразява с особеностите на региона.

Според мнозинството експерти, сега Сирия се намира на кръстопът: или Асад остава на поста президент, или „Ал Кайда“ завзема властта и побеждава във войната, която се води против терористите. Изборите на президент са подходящ момент за правителството да демонстрира, че то контролира ситуацията в страната.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Сирия е на кръстопът