Синьо небе и лед на Плутон

| от chronicle.bg |

Първите цветни снимки на атмосферата на Плутон, изпратени от космическия апарат New Horizons показват, че около небесното тяло има синя мъгла.

Самите частици в нея са вероятно сиви или червени, но начинът, по който разпръскват светлина, е привлякъл вниманието на учените от НАСА. Те посочват, че цветът им дава голяма представа за частиците, които оформят мъглата – обикновено сините небеса са резултат от малки частици. На Земята тези частици са много малки азотни молекули. На Плутон те са по-големи, но отново относително малки.

Освен тях учените са направили и друго изключително важно откритие – на места по повърхността на планетата има лед, формиран от вода. От НАСА посочват, че на големи площи от Плутон няма такъв лед, тъй като е покрит от други, по-нестабилни ледове. Предизвикателство е обаче да се разбере защо вода има точно на тези места, а не на други.

Водните повърхности се намират точно в тези райони, които отговарят на яркочервените части от наскоро показаните цветни снимки на планетата. Не е ясно каква е връзката между леда и червените частици около повърхността на Плутон.

Космическият апарат на НАСА – New Horizons в момента се намира на 5 милиарда километра от Земята, а всичките й системи работят нормално.

По-рано днес стана ясно, че НАСА ще обяви „изумително“ откритие за Плутон.

Д-р Алън Стърн, планетарен учен и ръководител на мисията на НАСА на Плутон – „New Horizons“, обяви това по време на изказване в канадски университет. Говорейки за последните снимки на Плутон, заснети от сондата „New Horizons“, Стърн каза: „НАСА няма да ми разреши да ви кажа това, което ще обявим в четвъртък. Забележително е“.

Ученият заяви още: „Този свят е жив“. Той има метеорологично време, има мъгли в атмосферата, има активна геология. Всяка седмица съм смаян, допълва ученият.

 
 
Коментарите са изключени за Синьо небе и лед на Плутон