Ще се разпадне ли Ирак?

| от |

Ирак, съдейки по всичко, е на ръба на разпадане. Западът е силно разтревожен, но не може да направи нищо. Сегашните събития са неизбежна последица от опитите на САЩ да прекроят региона по свои образ и подобие.

САЩ и Европа има защо да се паникьосват: в сравнение с фундаменталистите от „Ислямската държава“ дори и талибаните изглеждат цивилизовани хора. Само през последните две седмици бойците на „Ислямската държава“ са екзекутирали около 700 души, основно чрез обезглавяване.

Те са установили контрол върху повече от една трета от територията на Ирак, почти без да срещнат съпротива от редовната армия, обучена и въоръжена от САЩ. Бойците също така са завзели значителни запаси от съвременни оръжия и техника, и днес те са въоръжени не по-зле от правителствената армия, защитаваща Багдад и значително по-добре от кюрдите, защитаващи северната част на страната.

Вече никой не се надява на официалния Багдад. Сега Западът залага на кюрдите. Само те са способни на горе-долу ефективна съпротива. Неотдавна кюрдите отнеха от бойците най-големия язовир в страната в района на Мосул. Но те го направиха след серия от въздушни удари от ВВС на САЩ: без американците изходът от битката за язовира можеше да бъде друг.
Обама не може да остави кюрдите и останките от редовната иракската армия на произвола на съдбата. Това би означавало признаване на пълния провал на политиката на Вашингтон относно Ирак. При тези условия, кюрдите са последната му надежда. Такава надежда те станаха и за Европа. Мнение на министъра на външните работи на Германия Франк-Валтер Щайнмайер.

– От нас кюрдите очакват три неща. Първо – спешна хуманитарна помощ за бежанците в планинските райони. Те се нуждаят от питейна вода и хранителни продукти. Ние вече отделихме за това 4,5 милиона евро. И сме готови да похарчим още 20 милиона. Второ – да направим така, че хората да могат да се завърнат по домовете си, да бъде създадена система за здравеопазване и инфраструктура. Трето – борба срещу бойците на „Ислямската държава“. Кюрдите се нуждаят от помощ, за да се противопоставят на екстремистите.

Европейците се договориха за доставки на оръжие за иракските кюрди. Но такъв вид помощ надали ще преобърне хода на войната. Тук е нужно пряко участие, а Западът не може да си позволи това, за разлика, например, от съседен Иран. Ето какво каза президентът на Института по Близкия Изток Евгений Сатановски:
“Иранците имат около 10 дивизии, готови да преминат границата, ако Ирак се разпадне напълно. И това е истинска помощ. А това, което американците правят в момента е опит да се направи поне нещо, за да бъде по-трудно Обама да бъде обвинен за провала на иракския проект. Той е жестоко критикуван в Конгреса, а изборите са през ноември“.

Пълномащабната западна намеса в Ирак, съдейки по всичко, е изключена. Залогът на официалните власти е загубен. А подкрепа за кюрдите, неизбежно ще доведе до разпадане на Ирак и по-нататъшно дестабилизиране на региона. Това е цената, която светът ще трябва да плати за имперските амбиции на Вашингтон, който се опитва да запази своята изключителна роля на геополитическата сцена, пише гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Ще се разпадне ли Ирак?