Севернокоейските архитекти разтърсиха туризма

| от |

Скали от синьо огледално стъклено се гмуркат към водопад като космически кораб. Сгради, оформени като пумпали се укриват в буйни планински склонове, свързани със ски писти докато влак минава през долината. Това звучи като фантазия, но всъщност са редките проблясъци на няколко севернокорейски архитекта, на които е възложена задачата да скицират бъдещето.

1

“Дадохме им пълна свобода да измислят дизайн за бъдещето на туризма в страната им”, споделя Ник Бонър, базираният в Пекин куратор и туроператор, който възлага задачата, чиито резултати могат да бъдат видяни в момента в севернокорейският павилион на Венецианското архитектурно биенале (точно то печели златният лъв за най-добър павилион). “Казахме им да полудеят и да проектират без абсолютно никакви ограничения”

Един от проектите показва Silk Co-operativ, високотехнологична и нискоенергична общинска сграда за занаятчии моделирана с традиционни корейски въртящи се колела обвити в сини слънчеви панели. Между тези огледални дискове стоят кули, гарнирани с вятърни мелници, издигащи се над воднистия пейзаж.

2

“Туристите ще видят ползите от това да бъдат в компанията на занаятчии и ще могат да научат нови умения или просто да се потопят в красотата на района”, пишат архитектите. “Могат да пътуват по реката, с влакът, задвижван от слънчева енергия или дори с хеликоптер след което да се разхождат в планината.” Това е пищна мечта в страна, в която транспортът все още е ограничен и движението в страната е строго регулирано. Макар и проектът да е високотехнологичен архитектите държат да подчертаят, че в строителството се използва естествен камък, а не бетон.

Картините предоставят завладяваща прозорец към това как изглежда съвременната архитектура в страна, изолирана от световната карта от 1948 година насам. Де факто земя, имунизирана към дизайнерките блогове и лъскавите списания. Това е старомодна визия, показваща бъдещето, което все още не е дошло. Общата естетика издава научнофантастички елементи, смесени с чувствителност към домашните занаяти.

3

“Всички сме заедно в гнездото и трябва да се научим да живеем в хармония”, споделят архитектите.”Колективното веселие в комунистическата република всъщност излъчва учудващо много самота. Проектът за мост напомня кабелната структура на виадукта Милау в Южна Франция и моста Милениум в Лондон. Посетителите ще минават пеша през сутрешната мъгла и ще имат чувството, че летят”.

Картините представляват рядкост, появила се от прословуто потайната страна и са резултат на четири години работа от екипа на Бонер.

4

“Не може и не трябва да съществува съвременна форма на архитектура, която да е лишена от национални характеристики”, пише в трактата на Ким Чен II от 1991г. “Архитектурата, която е създадена в отговор на изискванията на хората в една нова епоха е такава, която въплъщава модерността.” На други места в трактата си той изглежда залага на Витрувианската триада – издръжливост, удобство и наслада, макар и някои огромни паметници в страната трудно да спадат в тази категория.

5

Дали той щеше да одобри тези сгради? Трудно е да се каже предвид лицемерието на трактата. В едно изречение той комбинира твърдението, че оригиналността е ненужна с обратното твърдение. Какъвто и да е отговорът, като се има предвид, че в Пхенян вече има хотел-совалка, нищо чудно скоро да се построят и тези съоражения, изпълнени с въртящи се колела и високотехнолоични къщи по дърветата.

6

По Guardian

 
 
Коментарите са изключени за Севернокоейските архитекти разтърсиха туризма