Седем начина, по които парламентарните избори може да променят Великобритания

| от |

Британските избори са всичко друго, но не и скучни и имат реален потенциал да бележат началото на нова политическа ера в британската политика. Изглежда ходът на промяната вече е задействан, а резултатът може да е драматичен, пише The Washington Post, който представя седем възможни изхода от изборите.

Според изданието, първата възможност е вотът да доведе до парламент, в който никоя партия няма абсолютно мнозинство. През 2010 г. никоя партия не спечели мнозинство, което принуди консерваторите да формират коалиционно правителство с либералдемократите – отдавна възприемана като слабата трета партия в британския политически свят.

Пет години по-късно такъв резултат не изглежда противоестествен. Скорошните проучвания показват, че и консерваторите, и либералдемократите няма да получат мнозинство на изборите. А което е по-драматично е, че тенденцията от 2010 г. е новата норма за Великобритания. А ако резултатът е дори по-разпокъсан, това може да доведе до правителство на малцинството. Третата възможност е политическа партия, желаеща разцеплението на Кралството, стане бъде част от бъдещото правителство.

Ако след изборите Дейвид Камерън запази поста си на премиер, той ще свика референдум за членството на Великобритания в ЕС.

В случай на провал, това може да е краят на политическите кариери за някои от ключовите политически лидери, като лидера на консерваторите Камерън и лидера на лейбъристите Ед Милибанд.

Вероятно е несигурност, причинена от този вот, да предизвика предизвиква някои дълбоки преоценки на британската избирателна система.

А ако не бъде формирано правителство, ще последват нови избори, пише изданието. /Агенция „Фокус“

 
 
Коментарите са изключени за Седем начина, по които парламентарните избори може да променят Великобритания