Само армия и полиция по улиците на Обреновац

| от |

Катарина Живанович / в. „Данас“
Неприятна миризма на загинали животни и развалена храна, затворени магазини и пусти улици, на които има само членове на армията и полицията. Това бе вчерашната картина в Обреновац, седем дни след катастрофалното наводнение.

363319_Balkan-flood
В тази част на града водата се оттегли от улиците, но площадът, хотел „Обреновац“ и части от някои жилищни сгради продължават да бъдат под вода. Там, където е възможно, отговорните служби чистят терена и извършват дератизация. Те препоръчват на евакуираните граждани да не се завръщат все още в своите домове, а никой не можа да ни каже дали градът е застрашен от зарази. За съжаление, армията и полицията се борят с крадци, които с всеки ден стават все повече. В много части на града, които журналистическите екипи вчера не можаха да посетят, водата продължава да бъде до покривите на къщите.

Един от потопените квартали е Ройковац, откъдето е Загорка Миличевич.
„Къщата ми е напълно унищожена. Водата продължава да бъде до покрива. Ако не беше комшията, съпругът ми и аз щяхме да бъдем мъртви. Сега сме при дъщеря ми в Обреновац, на втория етаж,“ разказва Загорка, държейки в ръка шепа лекарства. Споделя, че сега им е необходимо всичко, тъй като са останали без нищо.
Камиони с храна, вода, средства за хигиена и друга помощ всеки ден пристигат в града. Полицията и жандармерията контролират входа към Обреновац, докато водолази вадят загинали животни и всичко останало, което водата е донесла.
Душан Лющина, шеф на кризисния щаб на ветеринарното управление, не можа да уточни дали градът е застрашен от зарази. Нашата отговорност е чистенето и дератизацията на терена. Не знаем колко ще продължи това, тъй като зависи кога ще се оттегли водата. Досега сме извадили около 200 тона умрели животни и ги изпратихме за изгаряне в екарисажи в Инджия, Сомбор и Чуприя, изтъква Лющина, като призовава евакуираните граждани още да не се връщат в Обреновац.
Слънцето примами вчера на проходимите улици по някой жител на Обреновац. Един от тях е шофьорът на автобус Желко А., който ни описа къде и как го е настигнала наводнителната вълна.
„Бях на спирката в пет сутринта, чакайки пътници. Към пет и двайсет дойде потокът. Някак си успях да върна автобуса в гаража. Бяхме осем души и там останахме до един часа следобед. Водата напълни гаража, та бяхме принудени да излезем през покрива. Вървях пеш през студената вода, която бе до раменете ми, разказва Желко.
Той не е евакуиран, защото живее в Доня Звечка, част от Обреновац, която не е наводнена. Младежите я нарекоха „Остров на щастието“. И наистина, ние имахме късмет, за разлика от други наши съграждани, тъжно заключава Желко.

Дали и кога животът в Обреновац ще се нормализира ще каже времето. В много части на града водата продължава да стои без да помръдва, докато в някои се е оттеглила с два до три метра. Все пак, и там е оставила ясни следи. Стените са мокри и напукани, реката е изнасяла всичко от къщите, увредени автомобили стоят на тротоара и свидетелстват за катастрофата. Непоносима смрад попива в дрехите, носа, костите. И ще става все по-силна, тъй като в Обреновац сега е като в сауна. Температурите са високи, водата се изпарява и едва се диша. Големият въпрос е кога реката ще се върне напълно в коритото си и какво ще остави на мястото, на което се е изляла.

Градът вони на гнило. Водата в някои части се е оттеглила, но в повечето не е. Жилищните сгради в центъра на града може би ще може да се ремонтират, но за къщите в отдалечените квартали няма бъдеще. Те са разрушени, тук поправка няма, казва Слободан Исаилович.
Имуществото в Обреновац пазят членове на две специални части, тъй като, за жалост, крадците стават все повече. Освен това покриваме шест села, които са под вода и където все още се извършва евакуация на населението. За съжаление, трябва да се борим и с престъпниците, заяви Горан Драгович, командир на специална част.
Министерството на земеделието и защитата на околната среда на Сърбия вчера отправи апел спешно да се доставят допълнителни количества средства за дезинфекция за поправяне на последиците в районите, обхванати от наводнения. Необходими са по-големи количества хлор, негасена вар и защитна техника. Завръщането на гражданите в наводнените райони няма да бъде възможно, докато не бъде направена дезинфекция на техните къщи.

 
 
Коментарите са изключени за Само армия и полиция по улиците на Обреновац